Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: powietrze spalania do kominka
Forum budowlane BudujemyDom.pl > Forum Ekspertów - pytaj o produkty/technologie poszczególnych firm > Systemy kominowe, kominki i piece
bobu62
W jaki sposób doprowadzić z zewnątrz powietrze spalania do wkładu kominkowego. Czy rurę prowadzić pod posadzką w warstwie ocieplenia?
Stforek (Łukasz)
CYTAT(bobu62 @ 17.06.2010, 14:26 ) *
W jaki sposób doprowadzić z zewnątrz powietrze spalania do wkładu kominkowego. Czy rurę prowadzić pod posadzką w warstwie ocieplenia?

ja osobiście mam pod chudym betonem w warstwie piachu
bobu62
CYTAT(Stforek (Łukasz) @ 17.06.2010, 14:31 ) *

A rura jaka?
Deamos
CYTAT(Stforek (Łukasz) @ 17.06.2010, 15:31 ) *

Ja mam tak samo, rura kanalizacyjna fi 110 icon_smile.gif
Redakcja

W nowych domach - najlepiej wykonać odpowiedni kanał nawiewny. Można go poprowadzić pod podłogą parteru lub pod stropem piwnicy. Ważne, żeby jego przekrój wynosił 200 cm2. W praktyce oznacza to zastosowanie rury o średnicy wewnętrznej 16 cm lub kanału kwadratowego o boku 14 cm. Przewód ten może być wykonany z blachy, aluminium lub PVC - to nie jest istotne, bo i tak najczęściej nie doprowadza się go bezpośrednio do komory spalania, a jedynie w pobliże kominka (wkładu).

Polecamy artykuł na Portalu BudujemyDom.pl http://www.budujemydom.pl/component/option...,489/Itemid,43/
racer
16cm?? a który wkład kominkowy ma takie przyłącze? rysunek lekko z zamierzchłych czasów, nie umieszcza się kratki na zakończeniu rury pod wkładem. 3 znajomych mi kominiarzy zaleca rurę średnicy 110, dziwna sprawa że tu mówi się o innym przekroju.
PeZet
CYTAT(bobu62 @ 17.06.2010, 14:26 ) *

Zajrzyj do mojego dziennika. Tutaj - w tym poście - wkleiłem fotki kanału:
http://forum.budujemydom.pl/index.php?s=&a...ost&p=90791

Deamos
Dobre wkłady kominkowe mają podejście do pobierania powietrza do spalania. W ostateczności można samemu dospawać icon_wink.gif Obstawiam dalej rurę kanalizacyjną 110, jest dobra i najtańsza icon_smile.gif
adiqq
ja mam pod stropem w piwnicy...chociaz kominkarz upierał się bardzo zeby w scianie salonu zrobic, bo tak mu było łatwiej $#^&! kuc mu sie nie chcialo....uparłem się, ale to tylko dlatego że wiedziałem jak to trzeba zrobic...
coolibeer
Ja mam tak jak na rysunku tylko że nie ma kratki pod wkładem tylko jest przepustnica sterująca dopływem powietrza. Rurę plastikowa PCV zalałem wraz ze wszystkimi innymi rurkami peszlami.

rys. z postu wyżej icon_wink.gif

PeZet
Doprowadzenie powietrza tak zrobiłem. Potem przykryłem chudziakiem. A dlaczego jest rozgałęzienie? Nie musi być. Tak wyszło z powodów różnych. icon_biggrin.gif

NOTO
czy jak macie takie wyprowadzenia to nie macie wrażenia że to powietrze jak nie palicie to napędza dodatkowo wentylację (czytaj wychładza pomieszczenie)
racer
Może tak się zdarzyć, ale nie musi- zależy od tego czy DP podłączone jest pod wkład. Ostatecznie można zastosować dodatkową przepustnicę.
ewamariusz
Witam. Odświeżę trochę temat. Mam pytanie dotyczące poruszanego w tym wątku wychładzania pomieszczenia poprzez nawiew powietrza do domu gdy się w kominku niepali, piszecie żeby zastosować dodatkową przepustnicę.
- gdzie ją się zakłada i jak wygląda, mam kanał na powietrze o przekroju prostokątnym o wymiarach 5 x 15 cm. Jak to najlepiej zrobić. A, kanał będę montował w posadzce w styropianie, w piwnicy się nie dało zamontować.
Pozdrawiam
Budujemy Dom - budownictwo i instalacje
CYTAT(ewamariusz @ 3.07.2012, 21:50 ) *
Witam. Odświeżę trochę temat. Mam pytanie dotyczące poruszanego w tym wątku wychładzania pomieszczenia poprzez nawiew powietrza do domu gdy się w kominku niepali, piszecie żeby zastosować dodatkową przepustnicę.
- gdzie ją się zakłada i jak wygląda, mam kanał na powietrze o przekroju prostokątnym o wymiarach 5 x 15 cm. Jak to najlepiej zrobić. A, kanał będę montował w posadzce w styropianie, w piwnicy się nie dało zamontować.
Pozdrawiam

Jeśli powietrze doprowadzane jest bezpośrednio do wkładu kominkowego to nie spowoduje to dopływu zimnego powietrza do pomieszczeń, oczywiście przy zamkniętych drzwiczkach.
ewamariusz
Witam. Jednak jeszcze nie wiem jaki będzie kominek i czy powietrze będzie bezpośrednio doprowadzone do niego, /chyba że w każdym montuje się bezpośrednio do wkładu/ a pytam o montaż dodatkowej przeopustnicy gdyż będę wylewał posadzki i jeśli potrzeba zamontować taką przepustnicę chciałbym to zrobić teraz aby nie rozbijać wylanej posadzki żeby ją później zamontować.
Montować, jeśli tak to gdzie na przy kominku czy w ścianie przy samym wlocie powietrza i jaką tą przepustnice zamontoawć.
Pozdrawiam
gerard1
Witam,
Chciałbym dowiedzieć się czy można powietrze do kominka wprowadzić z nieużytkowego poddasz a więc z góry na dół pionową rurą umieszczona w nieczynnym kanale wentylacyjnym , prostokątnym.
Myślę aby wsadzić rurę PCV i wyprowadzić ja w salonie przy kominku, na poddaszu natomiast wyprowadzić ją i zakończyc siatką przeciw owadom. Poddasze jest wentylowane.

Pytanie czy czy takie rozwiązanie sie sprawdzi, czy to powietrze zejdzie "na dół" ?

Dziękuje za pomoc.
i_polsatos
CYTAT(gerard1 @ 23.08.2012, 10:17 ) *
Witam,
Chciałbym dowiedzieć się czy można powietrze do kominka wprowadzić z nieużytkowego poddasz a więc z góry na dół pionową rurą umieszczona w nieczynnym kanale wentylacyjnym , prostokątnym.
Myślę aby wsadzić rurę PCV i wyprowadzić ja w salonie przy kominku, na poddaszu natomiast wyprowadzić ją i zakończyc siatką przeciw owadom. Poddasze jest wentylowane.

Pytanie czy czy takie rozwiązanie sie sprawdzi, czy to powietrze zejdzie "na dół" ?

Dziękuje za pomoc.

Hmm praktycznie ci powiem że w piwnicy mam odcinek 1,5 m w dół do kotłowni i powietrze śmiga aż musiałem założyć redukcje na końcu z fi 100 na fi60 bo dmuchało w zimie jak cholera, a mam wlot pod taką wiatą z kratownicą od zachodu, u mnie wieje często od zachodu może też mi to pomaga, czy u ciebie będzie działać musisz pewnie potestować
gerard1
CYTAT(i_polsatos @ 24.08.2012, 07:48 ) *
Hmm praktycznie ci powiem że w piwnicy mam odcinek 1,5 m w dół do kotłowni i powietrze śmiga aż musiałem założyć redukcje na końcu z fi 100 na fi60 bo dmuchało w zimie jak cholera, a mam wlot pod taką wiatą z kratownicą od zachodu, u mnie wieje często od zachodu może też mi to pomaga, czy u ciebie będzie działać musisz pewnie potestować

Ktoś jeszcze ma doświadczenie w tej materii ? - chętnie poznam Wasze opinie....
Dziękuje ) icon_smile.gif
bobiczek
nie wiem - ale generalnie chyba ciągnąć powietrze z góry wbrew fizyce
Może sie nie udać - albo przynajmniej okaże się mało skuteczne.
Ale zaznaczam - to moje dywagacje tylko....

CYTAT(i_polsatos @ 24.08.2012, 07:48 ) *

nisko i tylko 1,5 metra może się sprawdzać.
Ale z poddasza na dół - może się tak dobrze nie udać
PeZet

Postaw się na jego miejscu - czemu miałoby zejść? Bo rurę wsadziłeś do komina? Ja bym nie zszedł.
Jak je zmusisz, to zejdzie. Albo kominek zmusi.
bobiczek
CYTAT(PeZet @ 27.08.2012, 23:44 ) *
Postaw się na jego miejscu - czemu miałoby zejść? Bo rurę wsadziłeś do komina? Ja bym nie zszedł.
Jak je zmusisz, to zejdzie. Albo kominek zmusi.

no tak - można wentylatorek osadzić i wymusić na siłę żeby tłoczył...
A widzisz.
O tym nie pomyślałem.....................
gerard1
CYTAT(bobiczek @ 27.08.2012, 23:50 ) *
no tak - można wentylatorek osadzić i wymusić na siłę żeby tłoczył...
A widzisz.
O tym nie pomyślałem.....................

Tłumacze sobie to tak, że podciśnienie jakie wytworzy komora spalania będzie zasysać powietrze bez względu na to czy będzie ono z góry czy z dołu, w pionie czy w poziomie. Być może się mylę. Spotkałem się z różnymi opiniami, bardzo skrajnymi na ten temat. Będe musiał wypróbować....
bajbaga
Teoretycznie, jak będzie w sposób szczelny doprowadzone, pod kominek przystosowany do czerpania powietrza od dołu (też uszczelnione), to zaciągnie od góry, ale:
- podczas rozpalania mogą być (będą) kłopoty,
- w zimie oba mogą ciągnąc do góry, aż do czasu nagrzania się komina,
- otwarcie paleniska kominka, przy otwartym oknie, zwłaszcza gdy komin jeszcze zimny, może spowodować, że zacznie też ciągnąć do góry.
Jani_63
Nic dodać.
Reasumując - przy pracy kominka i rozgrzanym kominie wszystko powinno działać jak należy, ale zanim dojdziesz do tego stanu mogą być problemy.
Rozwiązaniem może być turbokominek przystosowany do mechanicznego wtłaczania powietrza do komory spalania.
bajbaga
CYTAT(Jani_63 @ 28.08.2012, 11:51 ) *
Rozwiązaniem może być turbokominek przystosowany do mechanicznego wtłaczania powietrza do komory spalania.

Pozostaje kwestia czerpni tego powietrza, która musi być tak usytuowana i wykonana, aby nie zaciągała powietrza z wylotu komina spalinowego – wszak chce wykorzystać nieczynny kanał wentylacyjny.
Jani_63
Połać dachu będzie wystarczającą przegrodą.

bajbaga
CYTAT(bajbaga @ 28.08.2012, 12:03 ) *
Pozostaje kwestia czerpni tego powietrza, która musi być tak usytuowana i wykonana, aby nie zaciągała powietrza z wylotu komina spalinowego – wszak chce wykorzystać nieczynny kanał wentylacyjny.

Niezbyt jasno napisałem - przepraszam.
Pod warunkiem, bardzo szczelnego odcięcia pozostałej części kanału wentylacyjnego.
gerard1
Panowie, dziękuję za Wasze komentarze.

Tak sobie myślę aby zastosować szczelną regulowaną przepustnicę na wylocie tego kanału z doprowadzeniem powietrza.
Na czas rozpalania pieca powietrze dochodzi z salonu, po rozgrzaniu komina otwieram przepustnicę i palenisko zasilane jest powietrzem z góry. Początek takiego kanału byłby na wentylowanym poddaszu nieużytkowym gdzie hula wiatr, oczywiście szczelnie zabezpieczyłbym ten kanał wentylacyjny aby nie było w nim ruchu powietrza.
Kaganosti
jezeli stosujecie kominki z zamknieta komora spalania to zupelnie niepotrzebna jest przepustnica poniewaz rure doprowadzenia powietrza podlacza sie bezposrednio do wkladu. W kazdym innym przypadku jest konieczna ze wzgledu na okresy gdy nie palimy.
Ja mam podprowadzona rure 120 do wkladu (jeszcze nie zalozony) i komin 200. Wklad bedzie z zmknieta komora spalania bo tylko taki wchodzi w gre przy domach z wentylacja mechaniczna.
Jezeli jest problem z ciagiem we wkladzie widzialem dosc proste rozwiazanie kiedys na jakims forum - facet zalozyl na kominie wentylator wyciagowy i zalozyl wylacznik kolo kominka. W momencie rozpalania wlaczal wentylator i do momentu rozgrzania komina wymuszal ruch powietrza. Potem mial juz spokoj. Tylko nie wiem jaki wentylator bo spaliny w kominie moga miec na wylocie 200-250 stopni wiec takie najprostsze nie wchodza w gre. Moze z systemu DGP?
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.