Skocz do zawartości

kinio

Uczestnik
  • Posty

    1
  • Dołączył

  • Ostatnio

kinio's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

  1. Witam, Jestem nowy na tym forum a zalogowałem się między innymi po to aby przedstawić swoje doświadczenia z wyborem pompy ciepła. Doświadczeń eksploatacyjnych brak ale jeśli chodzi o finanowy aspekt wyboru rozpoznałem wydaje się dokładnie. Buduję dom 110m2, na działce brak gazu. Ze względu na charakter pracy nie ma mozliwości zastosować ogrzewania typu węgiel, pelet, ekogroszek czy tego typu podobne wymagające ciągłej obsługi. Nie wyobrażam sobie wracać do domu i pierwsze co to zaglądać do pieca albo martwić się czy coś nie zgasło i zamarzło. Więc pierwszy wniosek: NIe porównujmy kosztów instalacji i utrzymania pompy ciepła z standardowym typem "centralnego ogrzewania" bo kto wyceni wygodę i bezobsługowość systemu. Ja wyceniam to np. na 6TPLN miesięcznie i każdy się z tym może zgodzić lub nie, jego sprawa. Przygotowałem projekt i wybór padł na ogrzewanei gazem LPG. Koszt wykonania samej kotłowni i przyłącza gazu (nie liczę dzierżawy butli, UDT itp) z piecem który wybrałem (wysoki model Viessmana- ze względu na wysoką sprawność i kompaktowe wymiary) - to 29 TPLN. Kwota nie zawiera kosztów instalacji podłogówki itp. Wycena w tym samym zakresie ale dla GPC to 51 TPLN. Od tej kwoty dostne około 11TPLN dofinansowania. Więc relana cena to 40TPLN za pompę Różnica 22 TPLN. bez dofinansowania Różnica 11 TPLN z dofinansowaniem Kosztu użytkowania LPG roczne, szacowane i podane przez przedstawiciela firmy dostarczającej LPG to min. koszt 7 TPLN rocznie. Koszt użytkowania GPC roczne, szacowane i podane przez producenta firmy dostarczającej GPC (zaznaczam dane z arkusza producenta nie firmy instalacyjnej, dane weryfikowałem u obecnych użytkowników którzy potwierdzająkoszty na poziomie 2,2-2,5 TPLN/rocznie) to maksymalnie 3,3TPLN rocznie. Więc roczna różnica w obu typach ogrzewania oscyluje na poziomie 4 TPLN. Przy różnicy w nakładach na inwestycję 22TPN to max. okres zrównania się kosztów obu instalacji to 5.5 roku. Przy różnicy w nakładach na inwestycję 11TPN to max. okres zrównania się kosztów obu instalacji to niespełna 3 lata. Jeśli uwzględnimy koszty dodatkowe związane z gazem, wzrost cen itp. okres ten na pewno będzie krótszy. Wniosek końcowy: Pompa ciepła jest dla tych których stać jest zainwestować "na dzień dobry" 40-50% więcej w kotłownię, a potem cieszyć się z mniejszych rachunków za ogrzewanie. Dochodzi do tego np. bezpieczeństwo instalacji, gaz to gaz. A w moim przypadku okres zrównania się nakładów na inwestycję przeważył i nawet 10min. nie zastanawiałem się nad wyborem ogrzewania pompą ciepła. Spotkałem się róznież z wieloma niezadowolonymi użytkownikami PC. Głownie wynikało to ze niskich temp. w domu niż z wysokości rachunków. Analizując te przypadki doszedłem do jednego wniosku. Jednym z najważniejszych elementów jest wybór pompy i firmy montującej. Nie zawsze najniższa cena to najlepsza cena, liczy się doświadczenie i prawdziwe referencje.
×
×
  • Utwórz nowe...