Skocz do zawartości

Greg_OR

Uczestnik
  • Posty

    8
  • Dołączył

  • Ostatnio

  • Dni najlepszy

    1

Greg_OR last won the day on lutego 3 2017

Greg_OR had the most liked content!

Greg_OR's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

1

Reputacja

  1. Wow, super, więc to istnieje nie tylko "na papierze" ;) Wszystko fajnie, ale ceny mat kapilarnych są, jak dla mnie, zaporowe, mógłbyś zdradzić gdzie te maty były kupowane i za ile? pozdrawiam
  2. W między czasie zdecydowałem się puścić środkiem między salonem a kuchnią i jadalnią szeroki na 3m pas płytek (taka droga między przedpokojem a drzwiami na taras) i tam będzie podłogówka. Reszta salonu tam gdzie będą stały sofy, fotele, stolik kawowy, może jakiś dywanik albo "skóra niedźwiedzia" ;) tam będzie sufitowe, zrobione jak zwykła podłogówka, może rurki dam 10mm ale po konsultacji z instalatorem może 'normalniejsze" 12, 16). Ogólnie koncepcja taka - tam gdzie się chodzi lub stoi - grzeje podłoga, tam gdzie się głównie siedzi/leży i duża część podłogi jest przykryta meblami - grzał będzie sufit. Mam nadzieję, że na granicy tych 2 stref nie będą mi się generować tornada lub inne turbulencje ;) Jeśli przy aranżacji wnętrza okaże się, że jakiś fragment ściany zostawiamy na 100% pusty, to może dam trochę rur na ścianę i mniej na sufit. Niestety wszystkie systemowe rozwiązania są mega drogie, więc jak napisałem zostaje znana i lubiana technologia podłogówki. Jedno mnie nurtuje, może ktoś coś doradzi - strop będzie terriva, nad nim poddasze użytkowe ogrzewane, normalne pokoje. Czy dając rurki na sufit dawać jakieś symboliczne ocieplenie (np. 3cm styro, albo jakaś gotowa mata pod podłogówkę) Na chwilę obecną to raczej bez niczego - rurki mocowane do sufitu, tynk, siatka, reszta tynku, przy cienkich rurkach powinno dać się to załatwić jedną warstwą tynku.
  3. odświeżam temat, jest już coraz więcej dostawców gotowych płyt, jak również płyt z rurkami do ogrzewania, jeśli ktoś stosował w normalnym domu (nie eko-budowlach ze słomy) to proszę o opinie. Ja sam jestem zdecydowany na tynki gliniane, ale np. na poddaszu takie płyty bardzo by mnie interesowały. ---- Co do wielu wpisów w wątkach o glinie mam taką refleksję - piszecie "mało popularne", "nie sprawdzone" itp. - to przecież jest technologia stosowana od wieków, nie wiem jaki był powód, przerzucenia się na produkty z odpadów przemysłowych, ale teraz mnie śmieszą badacze gliny, instytuty budownictwa eksperymentalnego, które odkrywają glinę na nowo. Może jest bardziej pracochłonna bo nie ma opracowanych systemów tak jak dla g-k i zwykłych tynków, może się kojarzy z wsią, może jest droga (w gotowych wyrobach) bo w dzisiejszych czasach tylko "eko-oszołomy" się w to pchają, ale to ta sama glina, kopana z ziemi od tysięcy lat i cały czas jej właściwości są tak samo wspaniałe
  4. Dziękuję za link do artykułu, kiedyś go już znalazłem i czytałem, niestety to rok 2009, sporo czasu minęło i się maty kapilarne jakoś nie rozpowszechniły, system zabija chyba cena. Ciężko znaleźć realizacje, producentów znalazłem 3, 2 niemieckich i 1 czeski, niemieckie rozwiązania oscylują w okolicach 180 zł/m2, czeskie ok 100zł/m2, porównując do tradycyjnej podłogówki to maty kapilarne pozostają w sferze fanaberii bogaczy. Pozostaje więc realizować pomysł "sufitówki" w oparciu o technologię tradycyjnej podłogówki, najcieńsze rurki jakie znalazłem to 10mm. ------------------- Dosłownie w trakcie pisania tego postu dostałem odpowiedź od p. Pawła Kędzierskiego z PW, który odradza instalowanie ogrzewania sufitowego w domu jednorodzinnym. No cóż, mimo wielu zalet prezentowanych w materiałach producentów, jeśli nie znajdę wiarygodnej, pozytywnej relacji z jakiejś konkretnej realizacji, to nie będę robił z siebie królika doświadczalnego, mam jeszcze jakieś 3-4 miesiące na podjęcie decyzji.
  5. W oczekiwaniu na relacje "świadków" zgłębiam temat i trafiłem na godne zaufania źródło: http://www.is.pw.edu.pl/~pawel_kedzierski/...ewania_2015.pdf opracowanie panów: dr inż. Paweł Kędzierski, dr inż. Michał Strzeszewski z Politechniki Warszawskiej, Wydział Instalacji Budowlanych Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska, Zakład Klimatyzacji i Ogrzewnictwa pozwoliłem sobie skopiować fragment dotyczący rozkładu temperatur przy różnych systemach ogrzewania dla ułatwienia porównania ogrzewania podłogowego i sufitowego nałożyłem oba wykresy Widać więc, że bez wątpienia ogrzewanie podłogowe zapewnia teoretycznie najlepszy komfort, ale przebieg ogrzewania sufitowego jest w dolnej części bardzo podobny, a dla pozycji siedzącej i np. dla dzieci, oba rozkłady są niemal identyczne. Dla mnie ważne jest również to, że w porównaniu do tradycyjnych grzejników (w otoczeniu których aktualnie mieszkam) oba systemy są o niebo lepsze.
  6. Z tego co do tej pory przeczytałem to raczej jest odwrotnie - w podłogówce, żeby na powierzchni uzyskać 25-26 stopni trzeba ją zasilać wodą 30-35* lub więcej w zależności od wykończenia, a ja właśnie lubię drewno i będzie mozaika lub deski. Natomiast w sufitowym różnica między temp zasilania a temp powierzchni jest bardzo mała, więc w moim przypadku, nawet jeśli temp powierzchni ma być wyższa niż w podłogówce to temp zasilania będzie podobna lub niższa. Szczerze powiem, że oprócz możliwości dowolnego wykończenia podłogi, główną zaletą tego systemu jest dość dobra sprawność chłodnicza. Z tego co piszą producenci niektórych rozwiązań to podłoga przy ogrzewaniu sufitowym również nagrzewa się do komfortowej temperatury, no ale to producenci, dlatego szukam opinii użytkowników, instalatorów. --------- edit---------- arturo, proszę cię, zapomnij o tym wątku, jakbym cię spotkał w realu to po prostu przeszedłbym na drugą stronę ulicy, tutaj nie mogę, a ty zaśmiecasz mój wątek wydumanymi teoriami. Byłeś w domu z ogrzewanym sufitem? To podaj jaki system, jakie temperatury i jakie odczucia. Jak nie byłeś to zamilcz proszę.
  7. Zadałem proste pytanie: czy ktoś miał styczność z ogrzewaniem sufitowym w praktyce? I grzecznie proszę nie wtrącać się tu z opiniami i teoriami odnośnie ekonomii ogrzewania. Sądząc po ilości postów na różnych forach w tematach ogrzewania kolega powinien wiedzieć, że ogrzewanie powierzchniowe tym się różni od konwekcyjnego (grzejniki), że nie wprawia w ruch ogrzewanego powietrza, a grzeje przez promieniowanie cieplne, które rozchodzi się równomiernie we wszystkich kierunkach.
  8. Witam forumowiczów, szykuję się do budowy domu (parter + poddasze użytkowe, ok. 200m2) Ponieważ dom ma być dobrze docieplony/zaizolowany to jako źródło ciepła wybrałem PC PW i jestem bardzo zainteresowany ogrzewaniem sufitowym. Mało jest o tym materiałów, ale te, które już są wykazują zalety nad ogrzewaniem podłogowym. Można je zrealizować identycznie jak podłogówkę, można z użyciem mat kapilarnych (drogie), lub gotowych paneli GK z wpuszczonymi rurkami. Moje pytanie - czy ktoś widział, słyszał coś takiego i zna relacje użytkowników?
×
×
  • Utwórz nowe...