Skocz do zawartości

tomasz85

Uczestnik
  • Posty

    7
  • Dołączył

  • Ostatnio

tomasz85's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

  1. Podsumowując będzie to stało i się nie czepiać czy coś poprawiać?
  2. pytałem o brak jętek wykonawcę, mówi, że funkcję jętek spełniają tutaj belki stropowe? Ponadto rozpiętość dach jest 4m czyli nie stosuje się tutaj jętek. Panowie będzie się to trzymać jest o co się martwić, coś poprawiać czy zostawić jak jest?
  3. OK, ale czy te jętki mogę normalnie przykręcić na te elki do krokwi - łączniki kątowe, czy trzeba coś rozbierać i robić jakieś łączenia ciesielskie? ale wieniec ma być dookoła budynku, a tu będą zespolone tylko 2 ściany boczne?
  4. Z tego co czytam jętka do element łączący krokwie prawie na samej górze, ja nie mam tu jętek? Jeżeli ma Pan na myśli te belki poziome w poprzek to są to belki stropowe. Te belki są połączone z pustakami za pomocą długich gwoździ, na te belki idzie murłata przykręcana wielkimi śrubami do szpilek zalanych między pustakami. Do murłaty na tzw. zamek ciesielski - nie wiem czy dobrze to nazywam są przytwierdzone krokwie, dodatkowo krokwie są przykręcone uchwytami, takie "L" do murłaty. U góry dachu także cała konstrukcja - wszystkie krokwie, które stykają się z tą główną deską na samej górze także są dodatkowo zabezpieczona tymi elkami.
  5. Draagon dziękuję Ci za słowa otuchy, na innych forach straszyli mnie, że przy pierwszych wichurach czy też większych opadach śniegu dach złoży się jak domek z kart wypychając ściany boczne na zewnątrz co skończy się zawaleniem budynku. Nie wiem już co o tym myśleć, zdania są podzielone, ale jeżeli popierasz swoje zdanie praktyką i doświadczeniem to dziękuję za taką wypowiedź. Na przyszłość jednak dla świętego spokoju chyba dam wieniec na każdym budynku, chyba, że przy określonych warunkach rzeczywiście jest niepotrzebny, zdania są bardzo podzielone, zapytasz murarzy starej daty, to tylko wieniec, młodych - Panie nad taką popierdułką po co wieniec, komu wierzyć? Pozdrawiam.
  6. jestem rolnikiem, postawiłem na zgłoszenie, załączam fotkę z budowy, może to rozjaśni nieco mój dylemat. Po prostu chodzi mi o to czy konstrukcja dachu - belki stropowe, krokwie itd. utrzymają ściany i ochronią je przed siłami rozporowymi tak jak tłumaczył to wykonawca i czy brak wieńca jest w tym przypadku błędem, może ktoś ma tak postawiony budynek i mógłby się wypowiedzieć?
  7. Witam, wybudowałem budynek gospodarczy wymiary 8 długości x 4 szerokości. Budynek jest postawiony bez wieńca. Wykonawca zarzekał się, że wieńca tu nie trzeba, ponieważ: - budynek jest stosunkowo mały - są wylane słupy zbrojone ok. 50 cm od góry ściany, co ok. 1,6m, w nich zalana jest szpilka gwintowana, do której jest przykręcona murłata. - dach jest dwuspadowy, kryty zwykłą blachą trapezową, są gęsto rozmieszczone belki stropowe bite długimi gwoźdźmi, to wszystko dodatkowo wzmacnia murłata i to one zabezpieczają ściany boczne przed siłami rozporowymi - brak stropu, na belkach stropowych są ułożone płyty OSB. Dodam, że budynek stoi na bardzo solidnym fundamencie ponad 100cm, ława jest szeroka, wystaje po ok. 6-7cm z każdej strony pustaka. Czy wykonawca ma rację, czy coś tu nie tak, piszę, ponieważ sąsiad był z wizytą i zwrócił uwagę na brak wieńca, czy stosuje się takie rozwiązania jak powyżej czy jest tu coś nie tak? Pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...