Skocz do zawartości

Pęknięcia na łączeniach ścian


Recommended Posts

Proszę o informacje, w jaki sposób można usunąć pęknięcia ścian w nowym domu.

Występują one u mnie w sytuacjach
1.Na łączeniu murowanej ściany działowej z kominem Schiedla – prawdopodobnie ściana i komin nie zostały w żaden sposób połączone (zakotwione), zostały tylko otynkowane jako jedna ściana.
2.Na połączeniu murowanej ściany działowej ze słupem drewnianym stanowiącym filar nośny konstrukcji dachu, który siłą rzeczy będzie pracował pod wpływem ciężaru pokrycia dachowego.
3.Na łączeniu płyt kartonowo- gipsowych zarówno kładzionych na ścianach na „placki” jak i na suficie poddasza

Obecnie w miejscach połączeń została położona siatka pod tynkiem (cekolem), ale niestety to nie pomaga.
Link do komentarza
Witam!
Niestety te pękniecia są prawie nie do usunięcia. Są specjalne taśmy, które nakleja się na łaczenia płyt kartonowo - gipsowych, które chronią przed widocznymi pęknięciami na sufitach i scianach.
Jednak najlepszy sposób to położyć tapetę. Wtedy długo bedziecie cieszyć się ładnymi scianami, na których nie bedą widoczne pęknięcia. Ja tak mam zrobione w naszym domu. Bardzo sobie chwalę ten sposób.
Link do komentarza
Dziękuję za odpowiedź,

czy była to zwykła tapeta, czy jakaś "specjalna", gdyż z innego źródła słyszałem o tapetach w włóknem szklannym dla takich zastosowań,

pozdr. Krzys
Link do komentarza
Jest to tapeta z włókna szklanego tzw. RAUFAZA
Jest ona na tyle gruba i wytrzymałą, Tapety raufaza przeznaczone są do malowania farbami ściennymi – dobrze kryją nierówności.
Bardzo ważna uwaga
Do tapet raufaza (malowanych farbami ściennymi) stosuje się kleje wodoodporne, które zapobiegną puchnięciu.
Link do komentarza
W przypadku pęknięć na połączeniu komina że ścianą są one nieunioknione, a komin został wykonany prawidłowo, bez przewiązania ze ścianą ze względu na różną rozszerzalność cieplną tych elementów. Pekniecia można zamaskować np. listwami ozdobnymi klejonymi do jednej powierzchni lub przez wypełnienie szczelin silikonem. Dobrym rozwiązaniem jest też obudowanie komina płyta gipsowo-kartonową zamocowaną na niezależnym stelażu. W ten sam sposób można zlikwidować pęknięcia na połączeniu drewnianego słupa z konstrukcja ściany. Natomiast trudno ustalić przyczynę powstawania pęknięć na okładzinach z płyt gipsowo-kartonowych, gdyż mogą być one spowodowane błędami wykonawczymi, zbyt wysoką wilgotnością podczas układania, złą jakością i doborem użytych materiałów. Przy prawidłowej instalacji okładzin z płyt gipsowo-kartonowych i użytkowaniu w warunkach dopuszczalnej wilgotności, pękniecia na łączach nie powinny się sie pojawić nawet po wielu latach.
Link do komentarza
Pęknięcia na ścianach z płyt gipsowo - kartonowych mogą być spowodowane pracą elementu konstrukcyjnego, do którego jest przymocowana - w przypadku mocowania na plackach lub koniecznością przenoszenia obciążeń dynamicznych np. spowodowanych drganiami od wzmożonego ruchu kołowego
Nie można tez wykluczyć błędów montażowych takich jak
- brak odpowiedniej przyczepności płyty przyklejonej na plackach do podłoża - płyta klawiszuje a na jej składania dochodzi do pęknięć
- brak taśmy na łączeniach płyt przenoszącej minimalne odkształcenia
- wadliwy montaż płyt do stelaża metalowego lub błąd ułożeniu samego stelaża

W zaistniałej sytuacji proponuję łączenia płyt zaszpachlować materiałem elastycznym
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...