Skocz do zawartości

Instalacja kina domowego


Recommended Posts

Jakie wymagania powinno spełniać pomieszczenie do kina domowego? Chodzi mi o to jakie są regóły co do odległości od ekranu, wzajemnego ustawienia kolumn i odległości między nimi. Wydaje mi się, że jeśli już człowiek zdecyduje się na taki zestaw, to trzeba zadbać o wykorzystanie jego możliwości. Jakie macie doświadczenia z tym sprzętem, ew. jakieś porady?
Link do komentarza
Cytat

Jakie wymagania powinno spełniać pomieszczenie do kina domowego? Chodzi mi o to jakie są regóły co do odległości od ekranu, wzajemnego ustawienia kolumn i odległości między nimi. Wydaje mi się, że jeśli już człowiek zdecyduje się na taki zestaw, to trzeba zadbać o wykorzystanie jego możliwości. Jakie macie doświadczenia z tym sprzętem, ew. jakieś porady?



Jeśli masz dostęp do starych numerów Budujemy Dom to w połowie 2007 r. był o tym duży raport. Spróbuj poszukać też na stronie w archiwalnych artykułach (może jest?). Jeśli nie, to mogę coś "wrzucić" po niedzieli. Na razie szykuję się na "zieloną trawkę" a nie przed telewizor.!
Link do komentarza
Jak by nie kombinować, to kino domowe jest dla mnie ciekawym przykładem dziwnej umowy społecznej.
Producenci takiego sprzętu w jakiś dziwny i nie pojęty dla mnie sposób doszli do porozumienia z klientami, że dźwięki wytwarzane przez ich urządzenia mają cokolwiek wspólnego z dźwiękami rzeczywistymi.
Za każdym razem, kiedy jestem u jakiegoś maniaka kina domowego chwali się on możliwościami swego sprzętu. I bez względu na cenę i markę tego zestawu efekt jest w jednym względzie identyczny, a mnie mocno odstręczający od tej techniki. Otóż dźwięki nie mają za wiele wspólnego z rzeczywistością. Są zwykle za mocno przesunięte w kierunku basów.
Drugi poważny minus to niezgodność obrazu i dźwięku. Co mi po tej całej technice, kiedy na wprost siebie widzę gościa pędzącego na motocyklu z prawej do lewej a dźwięk, owszem, również przemieszcza się w tym samym kierunku, za to jest mocno poza ekranem, a więc nie jest tam, gdzie widzę źródło dźwięku. No i oczywiście motocykl wydaje z siebie potężny, ale zupełnie nie naturalny ryk.
Najtragiczniej wychodzą wszelakie odgłosy natury jak np. sztorm, wichura, burza, zwierzęta. Bez sensu i tyle.
Kiedy tylko wspomnę o tych moich spostrzeżeniach właścicielowi tego zestawu, najpierw zupełnie nie rozumie, o co mi chodzi, ale po kilkukrotnych demonstracjach i pokazywaniu paluszkiem stwierdza - ''....aaaaa oo tooo ci chodziiii..., też się czepiasz. A pewnie, że to nie jest tak jak w naturze, ale zobacz jaki ten bas!''.
A co mnie bas obchodzi. Ja chcę obejrzeć np. film o wielorybach z NORMALNYMI dźwiękami, a nie podziwiać basy.Niech będzie ten bas wszędzie tam, gdzie w realu on jest, a nie wszędzie, gdzie w realu skala zbliżyła się tylko nieco do basów.
To samo wkurza mnie zawsze w kinie. W jakim bym nie był, dźwięki są nienaturalnie wykoślawione przez super nagłośnienie, tylko dlatego, że taka jest teraz moda, i że ludzie umówili się, że to jest super.
Jedynie słuchanie muzyki za pomocą takiej aparatury ma jeszcze jakiś sens. Pięknie brzmi też na przykład tło dźwiękowe w postaci jakiejś łąki. W zasadzie wszędzie tam, gdzie jest cichy, nie nachalny dźwięk w tle. Reszta, to zwykły koszmar i trzeba sobie wmówić, że np. dźwięki ulicy w takim wydaniu są realne.
Jak to jest, że tyle milionów ludzi umówiło się w jakiś dziwny sposób ze sobą i wszyscy udają, że to szczyt marzeń. Przypomina mi to radość i bezkrytycyzm, jaki cechował ludzi słuchających płyt patefonowych niedługo po ich wynalezieniu. Jakość tego była fatalna, ale wszyscy byli zachwyceni. Dzisiaj to widzimy, bo technika poszła do przodu, ale czy za 20-40 lat nie będą się śmiać z tej współczesnej basomanii i tego dziwacznego cieszenia się pseudostereofonią?
Link do komentarza
Widzę, że kilka sensownych rzeczy już jest. Jakość dzwięku faktycznie często jest fatalna. Jednak pozycjonowanie źródeł dzwięku jest trudne, wbrew pozorom łatwiej to zrobić na słuchawkach niż ustawiając głośniki. Pytanie czy warto w ogóle wchodzić w kino domowe o n-liczbie głośników. I tak pozostaje nie rozwiązany problem pozycjonowania np. góra dół. Może lepiej zainwestować po prostu w dobry zestaw stereo, a mrygające światełkami i dudniące basem zestawy pozostawić młodzieży (w sklepie dowiedziałem się kiedyś, że to ona kupuje takie "potworki").
Link do komentarza
To system z tzw. sztuczną głową (inf. są na stronie) z mikrofonami w miejscu bębenków. Raczej nie wróżę temu kariery przy filmach, bo efekt słychać dobrze tylko na słuchawkach (faktycznie niesamowity!), tylko co zrobić jak ogląda się z rodziną w kilka osób? Dać każdemu słuchawki?
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 6 miesiące temu...
Bo z tym kinem domowym jest tak, że każdy kupuję, bo chce sie po prostu pochwalić, że ma, a większość ludzi nawet nie wie i często nie chce wiedzieć jak zrobić tak aby rzeczywiście to miało jakiś sens i dźwięk był rzeczywiście w miarę realistyczny. Do tego trzeba naprawdę nie lada umiejętności i jeszcze więcej czasu aby to wszystko skonfigurować ale jak się okazuje naprawdę warto. Mam kumpla dźwiękowca, który ustawił mi sprzęt jak należy i jest to po prostu niesamowite!
Oczywiście mnóstwo zależy także od tego w jakim formacie nadawany jest dźwięk. Nie każdy film jest przystosowany do odtwarzania na takim sprzęcie.

Zapraszm na stronę
http://mbt-domy.w.interia.pl
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Witam znam jedną firme która robi te wszytkie żeczy sama zniej korzystałam jestem w pełni zadowolona włącznie zdoborem sprzętu . Jeśli chcesz uzyskac wiadomość dotyczącą danej firmy mozesz skontaktowac się ze mną na gg -15942803 nie zawsze jestem ale jak otrzymam wiadomośc postaram sie odpisać icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Generalnie w cena jest w tym przypadku dobrym wyznacznikiem, ludzie czeto nie przestrajają ustawień głośników - mylą boczne z tylnymi itp.

Ważne aby zachować mniej więcej takie ustawienie:

Brak obrazka

A pokój najlepiej, nieduży i kwadratowy, z małą ilości mebli aby nie zakłócały rozchodzenia się dźwięku.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
Padło kilka słusznych uwag, jak ta o sensie kina domowego i nienaturalności, jeśli jednak ktoś się już na to decyduje, pamiętajmy o akustyce pomieszczenia - w żadnym wypadku gołe ściany, dobrze by było, aby pomieszczenie miało wykładziny, zasłony, itp. Właściwie w każdym przypadkowym pomieszczeniu to, jak zabrzmi kino domowe, to loteria...
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Krótko o mnie:
Firma moja od 2002 roku wykonuje m.in.: zarówno proste jak i ekskluzywne systemy kina domowego.

Temat kina nie jest prosty i bez odpowiedniej wiedzy oraz urządzeń, ciężko jest wykonać poprawnie działający system.
Mimo to postaram się ?trochę? przybliżyć temat oraz odpowiedzieć na pytania i ?obalić? parę mitów.

Odpowiedź dla Jarek02:
1. Pomieszczenie powinno mieć kształt prostokąta.
2. Siedzenie powinno się znaleźć równolegle i dokładnie na wprost ekranu(plazmy czy telewizora)
3.Pomieszczenie nie może być puste (jakieś elementy rozpraszające dźwięk ? najczęściej meble), i nie mogą się w nim znajdować same twarde i gładkie elementy. Do pomieszczenia dobrze jest dać jakiś gęsty dywan czy grubą wykładzinę. Na ścianach dobrze jest pozawieszać obrazy (najlepiej symetrycznie). Regułą uzyskania dobrego dźwięku w pomieszczeniu jest umiejętne mieszanie elementów twardych i miękkich. Niekorzystne jest stosowanie samych twardych czy samych miękkich.
4.Odległość od ekranu jest sprawą prostą. Najpierw ustalamy gdzie będzie ekran a później gdzie będziemy siedzieć. Jak to ma być TV plazma to dla obrazów SD - podstawa ekranu trzy razy mniejsza od odległości np.: dla TV 50? optymalna odległość od ekranu to 3,3 metra. Dla obrazów HD ? dwa razy mniejsza np.: dla TV 50? optymalna odległość to 2,2-2,5 metra.
W przypadku projektorów podstawy ekranów powinny być mniejsze: 3-5 razy mniejsze od odległości.
Oczywiście można stosować większe czy mniejsze ekrany od optymalnych, tylko wtedy:
- jak ekran jest za duży to musimy się rozglądać, żeby zobaczyć cały ekran; oprócz tego widzimy ?ziarno?
- jak jest za mały to przy szczegółowym obrazie (bądź przy czytaniu napisów) będą nas boleć oczy i nie wytrzymamy komfortowo przy dwugodzinnym filmie.
5.Głośniki frontowe FR, FL i centralny C powinny się znajdować w takiej samej odległości od siedzącego. Tak samo głośniki tylne RR i RL powinny mieć również taki sam dystans (nie koniecznie taki sam jak frontowe, ale dobrze by było). Co prawda zawsze jest ?jakaś? regulacja procesora czy amplitunera, ale często jest ona tylko ?jakaś? i nie da się prawidłowo ustalić przesunięć dla głośników w różnej odległości od słuchacza.
Głośniki powinny być ustawione prostopadle do słuchacza. Kopułki wysokotonowe powinny się znaleźć na wysokości uszu słuchacza.
6. Jeżeli chodzi o wykorzystanie możliwości kina to trzeba zacząć od początku:

1.Dobra firma znająca się na instalacjach audio video (systemy kina domowego), przygotuje w uzgodnieniu z inwestorem i architektem projekt. Od tego MUSIMY zacząć. Jak później skorzystamy z usług tej firmy przy instalacji to wartość projektu będzie w cenie instalacji.
2.Następnie wykonywane jest okablowanie (nie każdy pan Kaziu elektryk wykona poprawnie taką instalację). Nie wierzmy w to, że to nic trudnego i każdy sobie da z tym radę. Po drodze ?czai? się mnóstwo pułapek o których wiedzą tylko ludzie którzy się tym zajmują. Wszystko jest proste pod warunkiem, że ma się wiedzę i doświadczenie w danym temacie. Niejednokrotnie zgłaszali się do nas inwestorzy, którym elektrycy wykonali instalację kina domowego albo multiroom. Jeżeli wtedy się podejmujemy tematu, to najczęściej instalacje są w całości do przerobienia.
3. Przy doborze okablowania i sprzętu najlepiej się kierować metodą ?najlepszych zestawów?. Mając odpowiednią wiedzę można zestawić najlepiej grający sprzęt w danym przedziale cenowym. Już wcześniej użyłem nie bezpodstawnie sformułowania ?systemy?. To jak będzie ?grało i świeciło? nasze kino, jest uwarunkowane od właściwego skomponowania i wykalibrowania poszczególnych elementów. Wiele nawet bardzo drogich ?elektronicznych klocków?, po wyjęciu z pudełka nie pokazuje nawet połowy swoich możliwości. Przykładem były plazmy Pioneera. Na wystawach świeciły one tak samo jak inne tańsze o połowę plazmy czy LCD-ki. Ale po kalibracji, okazywało się kto jest mistrzem. Wtedy już wiedzieliśmy, że sprzęt ten jest z ?zupełnie innego świata?.
Ten przykład jest moją odpowiedzią na wywód: dziwnej umowy społecznej kolegi adamis

Nie wiem jakie kina domowe kolega adamis słyszał, ale podejrzewam, że:
- albo były to kina składające się z elementów niskiej jakości (podstawowe głośniki i elektronika)
- albo były to systemy źle zestawione
- albo nieskalibrowane, bądź niewłaściwie skalibrowane.

Słyszałem, tak jak kolega adamis, wiele kin domowych i zestawienie właściwie działającego jest nie lada sztuką, ale jest możliwe!

Ja również nie lubię dźwięku ?niezgranego? i nienaturalnego z buczącym i nie pasującym do całości basem. Czasami sugeruję otwartym na propozycje klientom, by zastanowili się nad systemem stereofonicznym. Ale tylko gdy próbują ?ciąć koszty?. Gdy chcemy zrobić dobre kino powinniśmy zacząć od zestawienia głośników 5.1 ze świetnie grających kolumn stereo. Jest wiele firm które mają w ofercie zestawy 5.1 na świetnych głośnikach stereo. Nie MOŻEMY tylko zestawiać głośników z różnych serii, ani co gorsza różnych firm. Taki system kinowy nigdy nie będzie spójny.

Mam nadzieję, że udało mi się pomóc niektórym, i przekazać zarys informacji o systemach kina domowego.

Pozdrawiam Grzegorz
Brak obrazka
W razie pytań czy wątpliwości podaję maila:
instalator.pronto@gmail.com

oraz stronę www:
Strona Akwa - Audio Projekt Edytowano przez AudioVideoFun (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Bardzo dobry post AudioV.F. Generalnie z tv nie korzystam, mam za to projektor Benq i zastanawiam się czy dobranie głośników do projektora i komputera z którego jest puszczany film dobiera się na tych samych zasadach, co do tv?!




Witam!

Nie ma praktycznie żadnej różnicy w regułach doboru głośników przy tv czy projektorze.
Zasady ogólne są takie same.

Przy próbie zrobienia kina z komputerem musimy zwrócić uwagę na:
- przygotowanie 'mocnego' komputera (musi mieć bardzo wydajny procesor, który płynnie odtworzy wszystkie obrazy HD, dość dobrą kartę graficzną, i najlepszą kartę dźwiękową - interga na płycie nie wchodzi w grę)
- dobry odtwarzacz blu-ray w komputerze
- warto pomyśleć o zewnętrznym DAC-u - czyli urządzeniu zamieniającym dźwięk z postaci analogowej na cyfrową.

Ponadto do gier, nie wystarczy nam karta graficzna 'dość dobra'. Musimy się rozglądać za kartami z górnej półki.
Pozdrawiam Grzegorz
Link do komentarza
na mój gust, ale się nie znam, to "dobieranie głośników" do projektora, kompa czy tv to poroniona sprawa
tu powinna znaleźć się centrala w postaci amplitunera, a wtedy wystarczy komp, który potrafi płynnie odtwarzać filmy i posiada wyjście HDMI i będzie służył za "media center"
do tegoż ampa podłączyć można projektor, tv
dawanie głośników bezpośrednio do projektora to montaż klimy w trabancie (źle wróć - wymontowanie klimy z leksusa)
zresztą wynika, że jakoś te głośniki trzeba przełączać czy dublować, bo podłączając do rzutnika co mamy do kompa podłączyć? Edytowano przez Barbossa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

na mój gust, ale się nie znam, to "dobieranie głośników" do projektora, kompa czy tv to poroniona sprawa
tu powinna znaleźć się centrala w postaci amplitunera, a wtedy wystarczy komp, który potrafi płynnie odtwarzać filmy i posiada wyjście HDMI i będzie służył za "media center"
do tegoż ampa podłączyć można projektor, tv
dawanie głośników bezpośrednio do projektora to montaż klimy w trabancie (źle wróć - wymontowanie klimy z leksusa)
zresztą wynika, że jakoś te głośniki trzeba przełączać czy dublować, bo podłączając do rzutnika co mamy do kompa podłączyć?



Chyba moja ostatnia wypowiedź została źle zrozumiana przez niektórych.
Napisałem, "Nie ma praktycznie żadnej różnicy w regułach doboru głośników przy tv czy projektorze"

Nie napisałem "do" tv czy projektora. Komputer może być tylko źródłem obrazu i dźwięku. Wpinamy go później do procesora (gdy mamy układ rozdzielony z końcówkami mocy), wzmacniacza czy amplitunera (gdy mamy układ zintegrowany - bez końcówek mocy) a z tych urządzeń wychodzimy na głośniki (które dobieramy do wzmacniacza!). Jak mamy wiele źródeł obrazu i dźwięku (np. dodatkowy tuner TV-SAT) to najlepiej przewód HDMI z komputera wpiąć do amlitunera a z amplitunera do projektora czy TV. Jak jest tylko komputer, to można od razu go wpiąć do projektora czy TV. Do amplitunera idzie wtedy tylko przewód cyfrowy audio.

Nic nie pisałem o podłączaniu głośników do TV czy projektora - czego nie polecam!
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
Odświeżam temat. Zbieram różne projekty kina domowego, ponieważ chciałbym stworzyć małą namiastkę kina u siebie w domu. W tym celu zamierzam przekształcić pokój o wielkości 5mx4,5mx2,5m na mini kino. Wiem, że są firmy które zajmują się projektowaniem oraz instalacją od a do z jednak cena za taki projekt jest dość wysoka. Chciałbym się Was zapytać na jakie wydatki muszę się przygotować. Czy kwota 25 tys zł jest wystarczająca? Czy samodzielnie wykonywaliście takie projekty? Zaznaczam, że pokój jest jeszcze "goły" oraz że nie kupiłem jeszcze żadnego sprzętu...
Link do komentarza
Cieszę się, że coś się znowu odświeżyło w temacie!
Zastanawia mnie, co masz na myśli mówiąc zbieram różne projekty kina domowego? Czyżby jakiś nowy rodzaj hobby? icon_mrgreen.gif A na poważnie, to jeżeli masz do wydania 25 tyś. to już śmiało warto się zastanowić nad projektem w firmie która się tym zajmuje. Nie wiem ile kosztuje taki projekt, bo miałem już klienta który za projekt kina domowego z certyfikatem THX od krakowskiej firmy dostał wycenę na 14 tyś pln. icon_rolleyes.gif U nas icon_wink.gif taki projekt prostego kina "salonowego" (domowego w salonie) kosztuje ok 500-700pln (bez ?certyfikatu THX?). Biorąc pod uwagę ile pracy potrzeba na jego przygotowanie (oferta na konkretne urządzenia w danym przedziale cenowym, oraz projekt pomieszczenia z rysunkami ściany frontowej), nie uważam żeby cena taka była wygórowana. Zawsze można samemu się doktoryzować w Google. Wszystko zależy od tego jak cenisz swój czas. Trzeba wziąć pod uwagę również to, że nigdy w kilka dni w necie nie ?wyszkolisz? się nawet w 10% tak jak ci którzy się tym zajmują na co dzień. Wracając do tematu. W postach powyżej (sprzed 4 lat) napisałem już sporo ogólnych informacji odnośnie kina domowego i jego instalacji. Wiele się nie zmieniło w temacie podstawy doboru i rozmieszczenia urządzeń. Wiadomo, że zakorzeniły się już technologie 3D, Blu-ray; streamery audio wysokiej jakości oraz pojawiły się nowe rozwiązania jak 4K, projektory ?laserowe?, ?ledowe?, ekrany i TV zakrzywione, OLED. Jednak to niewiele zmienia w rozmieszczaniu głośników czy pozostałego sprzętu. Jak uważnie przeczytasz to da się dużo na podstawie tego przygotować. W razie pytań służę pomocą.
Pozdrawiam Grzesiek
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dzięki AudioVideoFun za wyczerpującą odpowiedź icon_smile.gif Pisząc, że zbieram różne projekty kina domowego miałem na myśli gotowe już realizacje do podpatrzenia. Wybacz, że wyraziłem się dość niejasno :P Szczerze mówiąc nie zależy mi na certyfikatach. Grunt, żeby firma znała się na swojej robocie. Myślę, że nie mam innego wyjścia jak zgłosić się do firm z prośbą o wycenę. Chętnie zabrałbym się za to sam i z pomocą forumowiczów zrealizował swój pomysł samodzielnie jednak ciągnęłoby się to miesiącami (z racji mojego zawodu jestem zbyt często nieobecny w domu). Jedynie czego się teraz obawiam to dodatkowych kosztów...
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...