Skocz do zawartości

Kiedy zgłośić zmianę projektu budowlanego?


Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Kupiliśmy projekt domu, który był niepodpiwniczony. Projektant dokonał kilku zmian i doprojektował piwnicę. Pozwolenie na budowę uzyskaliśmy. W momencie rozpoczęcia budowy zrezygnowaliśmy z piwnicy (była pod 2/3 budunku) z przyczyn finansowych. Nie było już czasu na zmianę projektu, kierownik nas zapewniał, że to zrobi w trakcie budowy. Dom został wybudowany do stanu surowego w 2014 r.

W tym roku chcieliśmy rozpocząć dalszą budowę i okazało się, że kierownik nie może tego załatwić i zaproponował nam żebyśmy na końcu budowy przed odbiorem złożyli projekt zamienny do nadzoru budowlanego. Jest jednak problem ponieważ chcieliśmy wykonać projekt wodno-kanalizacyjny i projektant chce go wykonać do piwnicy (co jest zgodne z projektem, a niezgodne ze stanem faktycznym).

Nasz projektant zaproponował nam, żebyśmy zgłosili się na tym etapie budowy do nadzoru i poprosili o możliwość wykonania projektu zamiennego. Nie wiemy w którym momencie zgłosić się do nadzoru budowlanego (z opini internetowych na końcu - ale jak przeskoczyć projekt wodno-kanalizacyjny).

W trakcie budowy zmieniliśmy trochę układ parteru (ścianki) i budowlańcy zapomnieli o dwóch balkonach. W piątek przyjdzie geodeta , żeby sprawdzić czy budynek spełnia warunki zagospodarowania terenu, bo nie znamy się na budowie, a kierownikowi ani budowlańcom już nie ufamy.

Co zrobić z tym nadzorem i projektem wodno-kanalizacyjnym? W dzienniku budowy kierownik napisał inf. " Z piwnicy zrezygnował inwestor - budynek należy budować jak budynek niepodpiwniczony"
Link do komentarza
Nadzór budowlany nie jest od zatwierdzania zmian projektowych - może najwyżej wstrzymać budowę gdy stwierdzi istotne odstępstwa od projektu. Jeśli budynek mieści się w gabarytach projektowych (wymiary, kształt i pochylenie dachu) to zmiany projektowe można nanieść przed zgłoszeniem zakończenia budowy (rysunki zastępcze). Projekt instalacji wod-kan dotyczy pewnie przyłącza i do tego nie jest potrzebny projekt domy - wystarczy szkic sytuacyjny z mapy zagospodarowania działki.
Link do komentarza
Cytat

Jeśli budynek mieści się w gabarytach projektowych (wymiary, kształt i pochylenie dachu) to zmiany projektowe można nanieść przed zgłoszeniem zakończenia budowy (rysunki zastępcze).



icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif

Przeca w tym budynku zmieniono kubaturę - czyli zmiana istotna, czyli projekt zamienny, czyli zmiana pozwolenia na budowę.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym projekcie zamiennym, umieścić także zmiany w projekcie wodno-kanalizacyjnym, oraz inne zmiany np. brak balkonów.

Ps. Z formalnego punktu widzenia - ta budowa jest samowolą budowlaną.

Ps.2. Projekt zastępczy wykonuje projektant.

Kierbuda do odstrzału bo to doopa nie fachowiec - budował niezgodnie z projektem.

Ps.3.

Cytat

W dzienniku budowy kierownik napisał inf. " Z piwnicy zrezygnował inwestor - budynek należy budować jak budynek niepodpiwniczony"



A to zachować dla potomnych, bo wychodzi na to, że kierbud to wyjątkowy okaz wełnistej istoty - sam siebie pogrążył.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...