Skocz do zawartości

Dobudowa komina w istniejącym domu


Recommended Posts

Witam,

Mam dylemat, mianowicie chcę zainstalować kocioł na ekogroszek, bądź pellet. W domu mam dwa kominy, jeden ulokowany centralnie w domu (wentylacyjne, spalinowy), drugi na końcu salonu (dymowy/wentylacyjny). To projekt domu dla zorientowania w temacie http://projekty.lipinscy.pl/Aranga/.

Stan obecny:

Ogrzewanie gazowe, wkład kondensacyjny przez komin spalinowy w kominie głównym. Proszę się nie sugerować 4-rema kanałami, są tylko 3... 4-ty wypadał na krokwi dachowej wg. dewelopera i kończy się w sypialni... Drugi z kominów wykorzystany pod kominek z płaszczem wodnym.

Co w planie:

w garażu miałby się znaleźć kocioł na ekogroszek, w razie potrzeby wydzieli się pomieszczenie na kotłownię (miejsce jest). Tutaj pojawia się mały problem, ponieważ nie mam wolnego przewodu. Był plan wywalić kocioł gazowy (zresztą chyba nadal najpoważniejsza opcja), wywalić wkład z przewodu kominowego i użyć jako dymnego dla ekogroszku. Komin nie jest otynkowany na całej długości, nie było takiego wymogu dla spalinowego z wkładem, stąd nikt o tym nie myślał, obecnie tynkowanie jest niemożliwe, bo komin idzie przez dwie łazienki. Na kominie naklejony regips, na regipsach kafelki. Przewód kominowy ma wymiary tylko 14 x 14 cm. Kotłownia w garażu miałaby być umieszczona w lewej części garażu (nad garażem jest zrobione jeszcze jedno pomieszczenie i pod ścianą "wspólną" z częścią mieszkalną idą schody na górę, "dojście" do komina musi przechodzić przez "klatkę schodową".

Teoretycznie jest opcja wykorzystania istniejącego komina, o ile realizowalna. Drugą opcją jest dobudowa komina, tyle, że trzebaby to było zrobić chyba w garażu, albo na zewnątrz domu. Co byście Panowie poradzili, żeby było najprościej i najwygodniej ?

Pozdrawiam
Przemek
Link do komentarza
Cytat

Najprostszym rozwiązaniem będzie dostawienie komina zewnętrznego konstrukcji metalowej z ociepleniem i płaszczem ochronnym. Jego montaż ogranicza się do zamocowania konsoli wsporczej i uchwytów oraz przekucia otworu do wyprowadzenia rury spalinowej.



A czy do tego typu akcji wymagane jest pozwolenie na budowę ? Komin musiałby mieć około 5m długości (najwyższa kalenica 6,9m).

Pozdrawiam
Przemek
Link do komentarza
Cytat

Jak najbardziej.

I chyba w zadnym wypadku nie uda Ci się tego zrobić samodzielnie, bo kto podpisze "papiery"?
Dlatego weź sobie poszukaj w okolicy projektanta ogólnobudowlano - konstrukcyjnego i zleć mu temat. Jeśli bedzie potrzebował kogoś, to on sobie sam znajdzie speców.



No ja nie rozważam nawet stawiania samemu. Będę musiał zrobić tak jak piszesz. Dzięki za poradę.

A komin to chyba jednak w środku w garażu będę musiał zrobić, bo na ścianie bocznej to wyjdzie mi taki "bagnet" na jakieś 4m od końca ściany w górę :(

Przemek
Link do komentarza
Cytat

Komin idzie na zgłoszenie icon_smile.gif



Jesteś pewny z tym kominem ?

A jak kwestie opinii kominiarskich, odebrania roboty itp ?

To komin dymowy, nie spalinowy, będzie systemowy.

Jak dla mnie to im mniej papierów, tym lepiej, wiem, że czeka mnie trochę zamieszania z przebudową, ale dam radę, bardziej mnogość biurokracji mnie przeraża. Nadmienię, że chcę mieć wszystko na legalu, bo chcę dom ubezpieczać, a ubezpieczyciel w razie zaistnienia szkody doszukuje się wszystkiego.


Przemek

Link do komentarza
Cytat

w garażu miałby się znaleźć kocioł na ekogroszek, w razie potrzeby wydzieli się pomieszczenie na kotłownię (miejsce jest).




Zwracam uwagę na :
- będzie to zmiana sposobu użytkowania, czyli raczej wymaga pozwolenia na budowę,
- zarówno garaż jak i kotłownia, musza mieć niezależne systemy wentylacyjne,
- ta kotłownia musi być osobnym pomieszczeniem, choćby z uwagi na wymogi p.poż garażu (Rozporzadzenie w sprawie WT. par. 281.)
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Witam. Mam pytanie. Dostalam mieszkanie za remont ,podczas sprawdzania przez kominiarza okazalo sie ze jest potrzebna dobudowa brakujacego przewodu kominowego. W opinii kominiarskiej napisano w skrocie: Kratka wentylacyjna w pomieszczeniu kuchni i lazienki podlaczona jest do przewodu kominowego nieprawidlowo (na prZestrzal). Brak mozliwosci przelaczenia kratek wentylacyjnych -brak wolnych przewodow kominowych. W celu uzyskania prawidlowosci podlaczenia kratek wen. nalezy dobudowac brakujace przewody kominowe.
Napisalam pismo do urzedu a oni dopowiedzili szybko ,ze jestesmy zobowizani jako wykonawcy remontu lokalu do miedzy innymi wykoniania zalecenwynikajacych ze sporzadzonej opinii kominiarskiej i ze prace nalezy wykonac we wlasnym zakresie i na wlasny koszt.
Wiem ,ze bede musiala uzyskac zgode na budowe od Wspolnoty mieszknaiowej oraz uzayskac pozwolenie na budowe na podst. projektu technicznego opracowanego przez uporawniona osobe.
Chcialabym wideiec do kogo lub jakiej firmy musze sie skierowac z tym i jakie koszty poniose.
Z gory Dziekuje icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...