Skocz do zawartości

Jak najekonomiczniej ustawić piec gazowy dwufunkcyjny


Recommended Posts

Witam

Wprowadziłem się w tym tygodniu do mieszkania w kamienicy ogrzewanego na gaz. Powierzchnia około 70m. Kamienica jest ocieplona, świeżo po remoncie.
Niestety dzienne zużycie gazu jest bardzo wysokie - na poziomie 15 m. Ustawiony program Auto od 6 o 9 a następnie 17-21 na temp 21. W pozostałych godzinach 17.

Czy ktoś może podpowiedzieć mi jak ustawić grzanie, żeby było oszczędniej. Piec ma raptem 2 lata. Z instalacja jest wszystko w porządku. Wydaje mi się, że kiedy piec przechodzi w tryb nocny mieszkanie szybko się wychładza a nagrzewanie zżera dużo gazu.

Czy lepiej ustawić na stałą temperaturę ogrzewania czy też zmienić coś w piecu? Tj jest temp pieca?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Link do komentarza
Przyczyny dużego zużycia gazu mogą być dwie:
  • duże straty cieplne pomieszczeń na co wskazuje szybkie ich wychładzanie
  • zanieczyszczenie wymiennika ciepła w kotle - kiedy był czyszczony?

Trzeba też uwzględnić zużycie gazu na podgrzewanie c.w.u. Zmiana ustawień kotła niewiele pomoże - na zużycie gazu wpływa przede wszystkim średniodobowa temperatura utrzymywana w pomieszczeniach.
Link do komentarza
Budujemy Dom - budownictwo i instalacje Piec był sprawdzany i rzekomo wszystko z nim w porządku. W domu wszystko jest szczelne, więc te straty ciepła są raczej wątpliwe chociaż dla pewności sprawdzę to dokładnie.

Cytat

Masz za duży rozrzut między temperaturami. max powinno być 1,5 stopnia, Ja mam ustawione grzanie 20,5 a oszczędzanie 19 stopni. Wprowadź tak i napisz jak zużycie gazu Ci wyjdzie



Tak zrobię. U mnie nie ma połówek, można ustawiać co jeden stopień. W związku z tym lepiej zrobić 1 czy 2 stopnie różnicy? Edytowano przez AdamKy (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Zanim zaczniesz miąchac przy kotle zajmij się ustaleniem dlaczego mieszkanie szybko się wychładza.
Histereza kotła może ewentualnie trochę obniżyć duże dobowe zużycie gazu, ale główna przyczyna leży w ucieczce ciepła.
Oczywiście dobowe zużycie gazu na potrzeby CWU też będzie odgrywało tutaj rolę, o czym było wcześniej wspomniane.
Link do komentarza
Cytat

oczywiście sprawdzić musisz j.w czemu tak szybko temperatura spada możesz ustawić różnicę 2 stopni. daj znac czy spadło zużycie

a masz jakiś regulator?




vitotrol pt10 viessmanna

Jutro napiszę jakie są efekty. Natomiast co do histerazy, to piec po osiągnięciu określonej temp wyłącza się a następnie włącza się każdorazowo kiedy temperatura obniży się o 0,9 stopnia od ustawionej. Niestety nie mam możliwości zmiany. Zastanawia mnie czy to ma wpływ na żywotność?
Próbowałem dowiedzieć się czegoś na infolinii ale pomoc polegała na odesłaniu mnie do instrukcji zamieszczonej na stronie i odczytaniu tego co sam wyczytałem Edytowano przez AdamKy (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
W szoku jestem. Wczoraj ustawiłem program dzień 6-22 na 20 C i noc na 18 C i dodatkowo zwiększyłem temp pieca na 4. Przez te 24h zużycie gazu wyniosło łącznie 4 litry uwzględniając gotowanie i mycie (prysznic dla 2 osób).
Czyli wygląda na to, że te wysokie zużycie wynikało z długiego nagrzewania. Teraz kiedy w mieszkaniu utrzymuje się taka sama temperatury nie ma potrzeby długiego nagrzewania jak to było na początku. Chociaż nadal nie potrafię zrozumieć tak dużej różnicy w zużyciu. Niemniej jednak dziękuję za porady.

P.S. Piętro niżej i wyżej trwa remont i jeszcze tam nie grzeją. Jestem ciekaw czy efekt puszki wpłynie na ciepło. Wprawdzie centralnego nie ma w całej kamienicy ale kto wie. Edytowano przez AdamKy (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...