Skocz do zawartości

Działka rolna a budowa domu


starcraft

Recommended Posts

Witam, posiadam działkę rolną 1,1ha klasa IIIa i IIIb teren bez planu zagospodarowania przestrzennego i chce pobudować na niej dom ale nie jestem rolnikiem. Otrzymałem pismo ze starostwa powiatowego że na tej że działce mogą budować się jedynie osoby które są rolnikami. Co mam zrobić w takiej sytuacji?? Zamienić przeznaczenie ziemi na budowlaną, uzyskać uprawnienia rolnicze proszę o pomoc bo nie wiem co mam robić.
Link do komentarza
1. Nie można podzielić na działki mniejsze niż 3.000m2 (30 ar)
2. Jeśli działka nie jest w granicach „aglomeracji miejskiej” to wymaga „odrolnienia”.
3. Jeśli wymaga „odrolnienia” nie otrzyma WZ.
4. Mając areał 1,1ha, spełniasz jeden z warunków bycia rolnikiem ustawowym. Pozostaje wykształcenie rolnicze (albo każde - minimum średnie) + zameldowanie w danej gminie lub gminie sąsiadującej (uznaniowo).
5. Gmina nie posiada aktualnego MPZP, wobec czego, aby wybudować na zasadzie zabudowy zagrodowej, musisz posiadać (można dzierżawić) areał nie mniejszy niż średnia go wielkość gospodarstwa rolnego w danej gminie. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

1. Nie można podzielić na działki mniejsze niż 3.000m2 (30 ar)
2. Jeśli działka nie jest w granicach „aglomeracji miejskiej” to wymaga „odrolnienia”.
3. Jeśli wymaga „odrolnienia” nie otrzyma WZ.
4. Mając areał 1,1ha, spełniasz jeden z warunków bycia rolnikiem ustawowym. Pozostaje wykształcenie rolnicze (albo każde - minimum średnie) + zameldowanie w danej gminie lub gminie sąsiadującej (uznaniowo).
5. Gmina nie posiada aktualnego MPZP, wobec czego, aby wybudować na zasadzie zabudowy zagrodowej, musisz posiadać (można dzierżawić) areał nie mniejszy niż średnia go wielkość gospodarstwa rolnego w danej gminie.




Pytanie do pkt 5-gdzie sprawdzić średnią wielkość gospodarstwa w danej gminie? Publikują to gdzieś?
Link do komentarza
Warunki zabudowy wydaje gmina i tam należy złożyć wniosek o rodzaju planowanej zabudowy. Natomiast wystarczającym warunkiem "bycia rolnikiem " jest posiadania gruntu o powierzchni, co najmniej 1 ha oraz wykształcenia przynajmniej średniego lub ukończenia szkoły rolniczej, bądź udokumentowanej praktyki w prowadzeniu gospodarstwa rolnego.
Link do komentarza
Cytat

Natomiast wystarczającym warunkiem "bycia rolnikiem " jest posiadania gruntu o powierzchni, co najmniej 1 ha oraz wykształcenia przynajmniej średniego ....



Nie wystarczy do uzyskania WZ.
Areał (gospodarstwo rolne) musi być na terenie gminy w której chcemy budować, co z kolei wiąże się z wymogiem zameldowania w danej gminie lub gminie sąsiadującej.
Rolnik ustawowy z Warszawy, posiadający areał (gospodarstwo rolne) w Rynie, nie może na takiej podstawie wybudować „zagrody” w Jerzowie Sudeckim – musi na danym terenie spełniać powyższe warunki.

Samo bycie rolnikiem ustawowym, nie wystarcza do uzyskania WZ na zabudową zagrodową, w sytuacji kiedy, działka nie spełnia warunku ( a tak jest najczęściej):
Cytat

Art. 61. 1. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:
1) co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;



Bo wtedy:

Cytat

4. Przepisów ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do zabudowy zagrodowej, w przypadku gdy powierzchnia gospodarstwa rolnego związanego z tą zabudową przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie.


Link do komentarza
Cytat

a co bajbaga napisał? że słoma z butów ma wystawać?

jimt
publikują - na tablicy w urzędzie gminy, zadzwoń a Ci powiedzą, centralnego rejestru nie ma



Dzięki icon_smile.gif
Szkoda, że nie ma bo ja z tymi "kobietami" rozmawiac nie umiem. Jak raz zadzwoniłem bedąc "zielonym ogóreczkiem wiosennym" w sprawie mapek itp do urzędu to poczułem się jak ... "szczeniak" naruszający świety spokój urzędniczki.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Dzięki icon_smile.gif
Szkoda, że nie ma bo ja z tymi "kobietami" rozmawiac nie umiem. Jak raz zadzwoniłem bedąc "zielonym ogóreczkiem wiosennym" w sprawie mapek itp do urzędu to poczułem się jak ... "szczeniak" naruszający świety spokój urzędniczki.



Do Urzędu Gminy to najlepiej wybrać się osobiście, sprawdzić mapki i z pewnością panie/panowie urzędniczki/-cy wyjaśnią wszystko o wiele lepiej niż przez telefon. Dobrze wziąć ze sobą jakiś dokument potwierdzający numer działki. A co do "spokoju" to chyba ktoś maił zły dzień wtedy icon_smile.gif

Do tematu mogłabym dodać jedynie to, że ziemię rolną na działkę budowlaną może przekształcić tylko właściciel gruntu będący rolnikiem.
Można to obejść np. gdy ktoś ma gospodarstwo, sprzedać mu ziemię, on występuje o przekształcenie ziemi z rolnej na budowlaną, pozwolenie na budowę i inne, a później odsprzedaje ją lub daruje (darowizna - nie płaci się wtedy podatku), Jest to skomplikowane i kosztowne. ale najprościej w ten sposób otrzymać od rodziców działkę budowlaną praktycznie za grosze icon_smile.gif
A na Gminie jakich informacji Tobie [starcraft] udzielono na temat tego przekształcenia? Mówimy tu o Gminie w której znajduje się działka i w której powinieneś być tez zameldowany.
Może ten link okaże się przydatny:
http://www.gazetapodatnika.pl/artykuly/pro...lnej-a_3959.htm
Link do komentarza
średnie wielkości gospodarstw na pewno publikuje arimr.gov.pl , w tym roku był powszechny spis rolny, więc pewnie takie dane ma juz gus.

Co do budowy na ziemi rolnej polecam ustawodawce / trochę czytania DZ.U, noweli, rozporządzeń i orzeczeń NSA / który po spełnieniu kilku prostych zależności pozwala rolnikowi zbudować dom tam, gdzie chce.
podpowiadając kierunek myślenia i poszukiwań - budowa siedliska.
jak większe trudności to można się z miasta wymeldować i przez chwile zostać bezdomnym - a kto bezdomnemu rolnikowi zabroni budowy siedliska?
powodzenia
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...