Skocz do zawartości

Minimalna odległość od budynku na sąsiedniej działce.


Recommended Posts

Witam,

Obecnie jestem na etapie adaptacji projektu domu do działki budowlanej (jestem jej właścicielem).
W planach, jedna ze ścian zewnętrznych domu miała znaleźć się w minimalnej możliwej odległości od granicy działki, to jest 4m (dla ściany z oknami, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.).
Niestety, po drugiej stronie granicy działki (w odległości do 1,5 m), sąsiad postawił garaż (drewniany budynek, wolno stojący, bez okien). Po konsultacji z architektem okazało się że istnieje obawa, że przy rozpatrywaniu wniosku o pozwolenie na budowę, urzędnik powołując się na przepisy przeciwpożarowe, zażąda aby dom został dodatkowo odsunięty od granicy działki o kilka metrów.
Po 'przegooglowaniu' sieci znalazłem nieco informacji na ten temat, ale do końca nie jestem pewien czy właściwie je interpretuje.

Poniższe teksty zostały znalezione na: źródło

Cytat

„Ustawodawca przewiduje również możliwość postawienia bezpośrednio przy granicy działki lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m budynku gospodarczego lub garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i wysokości mniejszej niż 3 m. Ściana od strony granicy nie może mieć otworów drzwiowych i okiennych.”

- czyli jak mniemam powołując się na ten zapis, sąsiad miał prawo postawiać garaż w takiej odległości od granicy w jakiej obecnie się znajduje.
 
Cytat

„Jeżeli ściana budynku gospodarczego lub inwentarskiego od strony granicy ma mieć otwory okienne lub drzwiowe, budynek ten musi być oddalony od ściany istniejącego (lub takiego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę) na sąsiedniej działce budynku mieszkalnego, użyteczności publicznej lub zamieszkania zbiorowego o min. 8 m.”

- tutaj mam wątpliwości, z tego zapisu wynika że jeżeli garaż nie ma okien (otworów) od strony granicy działki to zapis ten mnie nie dotyczy (odległość może być mniejsza niż 8m).

Cytat

„Kończąc, wspomnę jeszcze o przepisach przeciwpożarowych, które przewidują następujące odległości między ścianami zewnętrznymi budynków mieszkalnych:
8 m – gdy ściany zewnętrzne posiadają otwory okienne i nie są ścianami oddzielenia przeciwpożarowego;
6 m – gdy ściany nie mają otworów okiennych i drzwiowych i zwrócone są do siebie ścianami i dachami z przykryciami nierozprzestrzeniającymi ognia.
 
W przypadku gdy pomiędzy budynkami na obu działkach odległość jest mniejsza niż 6 m, wymagane jest, aby ściana od strony granicy była ścianą oddzielenia przeciwpożarowego.”

- tutaj znowu jest pewna nieścisłość, wydaje się że powyższe odległości powinny być zachowane tylko i wyłącznie jeżeli chodzi o dwa budynki mieszkalne, garaż takowym budynkiem nie jest.

Bardzo proszę o pomoc, generalnie nawet 'mój' architekt nie może mi jednoznacznie odpowiedzieć czy powinien przesunąć dom na odległość 8 metrów od ściany garażu sąsiada (twierdzi że to zależy od interpretacji urzędnika). Prosiłbym o jakiekolwiek informacje, jak to wygląda w praktyce, szczególnie jeżeli ktoś miał (ma) podobne doświadczenia.

Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Odległość domu jest normowana od płotu oraz drugiego domu a nie garażu. Kolejna sprawa to jak wypadają okna czy na dom sąsiada. Oraz jak spada dach.




Tak jak jest zacytowane - odległość domu od granicy działki to 3 m bez okien i 4 metry z oknami.
Garaż sąsiada nie ma okien - jeżeli Twój dom też nie będzie miał to sprawa jest prosta - 3m, jeżeli będzie miał to 4.
Warto sprawdzić, czy garaż sąsiada został wprowadzony do inwentaryzacji geodezyjnej. (spytać sąsiada). Jeżeli nie to masz kłopot z głowy.

pozdro
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...