Skocz do zawartości

Pytanie o działkę rolną a budowę domku letniskowego.


smajlee

Recommended Posts

Witam serdecznie,
Mam do Państwa pytanie. Chodzi o to, ze posiadam działkę rolną 30 arów. Chciałbym na niej postawić domek letniskowy caloroczny, ocieplony o powieszchni 80m2. Dom nie bedzie posiadała fundamentów, chce go postawić na betonowych słupkach. Czy na taki dom potrzebuje pozwolenia, czy moge go spokojnie postawić bez większych problemów? Jak sprawa wygląda z domkami letniskowymi? Bo w necie znajduje coraz to nowsze informacje i przyznam, ze się już pogubiłem. Dokladnie chodzi mi o to, czy mogę taki dom postawić na rolnej, bez pozwolenia. Slyszalem, że wchodzą nowe przepisy od lipca, sierpnia które znosza obowiązek ubiegania się o pozwolenie na budowe. Czy ta zmiana w przepisach cos mi pomoze, lub zmieni/ułatwi budowe mojego domku? Złozylem o przeksztłcenie dzialki na budowlaną. Co będzie, jeśli nie zostanie ona przekształcona a wejdą nowe przepisy?
Jaki jest dopuszczalny maksymalny metraż domku letniskowego bez fundamentu (drewnianego)?
Bylem w urzędzie gminy, ale musze przyznać, że tam był bardzo nierozgarnięty pan który wiedzial tyle co ja. Gdy zapytalem o wejsciu w zycie nowych przepisów, powiedział, że nic o tym nie wie.
Czy ktoś się orientuje jak wygląda sprawa działki siedliskowej?
Co można w tym temacie wykorzystać do zbudowania własnego domku?
Link do komentarza
To czy dom posiada typowy fundament czy też fundament punktowy (posadowienie na słupkach) nie ma znaczenia. Podobnie nie ma znaczenia technologia budowy (murowany/drewniany). Taki dom podlega, jak każdy inny przepisom Prawa Budowlanego.

Jeśli dom ma być tylko letniskowy, to nie musi spełnić wszystkich wymogów co do izolacyjności cieplnej, instalacji ogrzewczej itp. bo jest traktowany jako użytkowany jedynie sezonowo.

Bez pozwolenia budowlanego (jedynie zgłaszając zamiar budowy i przedstawiając tylko proste schematy lokalizacji budynku) można postawić jedynie domek o powierzchni zabudowy do 25 m2.

Działka siedliskowa natomiast stanowi część gospodarstwa rolnego, co chyba nie ma tu zastosowania.
Link do komentarza
Dziękuje bardzo za odpowiedź.
Ale mam jeszcze jedno pytanie. Sprawa wygląda następująco:
Moja ciocia posiada działke siedliskową na której znajduję się dom oraz stodoła. Czy jest szansa postawienia na niej drugiego domu? Czy muszę wyburzyć stary dom by móc postawić nowy? Jak to wygląda z przepisami? Moje drugie pytanie jest takie, czy można postawić domek na miejscu stodoły? Jak to wygląda, jakbym chciał postawić "budynek gospodarczy" z możliwością zamieszkania?
Przyznam, że się już pogubiłem w tych wszystkich przepisach.
Mógłbym prosić o jaką radę? Czy jest jakaś szansa na postawienie domku?

Aha, jeszcze jedno pytanie. Dom stoi od stodoły w odlęgłości ok 3-4 metrów. Jakbym postawił dom/budynek gospodarczy na miejscu stodoły to obowiązują mnie przepisy budowlane, że miedzy budynkami musi być tak mjakaś określona lokalizacja?

Znalazłem, jeszcze taką wzmianke w internecie, że:

"W większości gmin plany zagospodarowania przestrzennego utraciły ważność od 1 stycznia 2004 r., a nowe jeszcze nie powstały. Gminy te najczęściej uchwalają tylko fragmentaryczne plany odnoszące się do części terenu. Brak planu zagospodarowania przestrzennego znacznie utrudnia przeprowadzenie czynności związanych z odrolnieniem działki."

Czy to działa na moją niekorzyść? Ile się czeka na odrolnienie gruntu i czy jest szansa na odrolnienie gruntu wysokiej klasy?Jesli tak, to jakie warunki trzeba spełnić?

Ma Pan jakieś rozwiązanie na moją nieciekawą sytuacje?



Pozdrawiam serdecznie!
Link do komentarza
można bez problemu odrolnić działkę znajdującą sie przy ubitej drodze z tytułu wygaśnięcia planów zagospodarowania działki przy drogach są przeznaczane pod budowę odrolnienie trwa ~2 miesiące czasami krócej czasami dłużej wszystko zalęży od urzędników, kolejna nieciekawa kwestia to temat podatków a jakby mogło być inaczej przecież jak działka z rolnej staje się budowlaną to zwiększa swoją wartość i trzeba zapłacić podatek od wzbogacenia się to dopiero bandytyzm.

pzdr.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...