Skocz do zawartości

jaka odleglosc sadzenia drzew choinek od mojego ogrodzenia powinien zachowac sasiad


Recommended Posts

Niestety nie ma szczegółowych przepisów co do zachowania minimalnej odległości od granicy działki budowlanej w przypadku drzew. Drzewa może nawet posadzić tuż przy granicy działki. Są jednak dwa, w zasadzie trzy rozwiązania tego problemu.

1.)(Popularna metoda przy pozbywaniu się anten telekomunikacyjnych i agencji towarzyskich z sąsiedztwa.) Zapis o minimalnej odległości drzew ozdobnych może jednak figurować w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego dla danej gminy. Jeżeli takowego nie ma, można wnioskować o zmianę planu, lub w przypadku jego braku (co byłoby lepszą sytuacją) wniosek o utworzenie dla danego obszaru planu miejscowego. Jednak tworzenie planu to okres od pół do nawet pięciu lat od momentu przyjęcia uchwały w radzie gminy, o ile gmina ma na to pieniądze.

2.) Zapis o minimalnej odległości od granicy działki znajduje się w Regulaminie Rodzinnego Ogrodu Działkowego uchwalonego przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców w dniu 7 kwietnia 2004 roku i znowelizowanego 23 listopada 2006 roku. § 119 i wynosi w Twoim przypadku 2m od granicy. Wyegzekwowanie go wymaga jednak postępowania sądowego.

3.) Dogadanie się z sąsiadem.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Czy sa jakies przepisy co do sadzenia drzew iglastych swierków choinek moj sasiad od mojego ogrodzenia posadzil takie drzewka okolo 0,50m od mojego plotu i bardza duzo co 0,50m
nie wiem czy tak mozna, za jakis czas nic nie bede widziala z okien las bede miala


Widzę,że nieźle ten sąsiad Ci dogryza. Las posadził i jeszcze psa dorzucił icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Przywołując tekst Komentarza do art. 149 i 150 Kodeksu Cywilnego autorstwa Stanisława Rudnickiego :
„1. Stosownie do art. 48 k.c. drzewa i inne rośliny rosnące na nieruchomości należą od chwili ich zasadzenia lub zasiania do właściciela gruntu, jako części składowe tego gruntu. W wypadku gdy gałęzie lub owoce wchodzą w przestrzeń nieruchomości sąsiedniej, może to doprowadzić do sytuacji konfliktowej pomiędzy sąsiadami. Ustawodawca zapobiega temu w sposób określony w art. 149 i 150. Źródłem konfliktu może się stać w tym wypadku naruszenie własności właściciela nieruchomości sąsiedniej przez immisję bezpośrednią, wskutek przekroczenia granicy i rozprzestrzenienia się drzewa lub krzewu w przestrzeń tej nieruchomości (art. 140).
2. Właściciel nieruchomości, na której rośnie drzewo lub krzew, powinien nie dopuścić do tego, aby przechodziły one przez granicę nieruchomości sąsiedniej, i sadzić je lub siać w odpowiedniej odległości od granicy. Jeżeli tego nie uczynił, powinien usunąć gałęzie lub owoce z przestrzeni sąsiada, czyniąc to ze swojego gruntu. Gdyby jednak usunięcie wymagało wejścia na grunt sąsiedni, art. 149 zezwala na to jemu, a także posiadaczom zależnym jego nieruchomości oraz osobom działającym z jego polecenia. Właściciel sąsiedniej nieruchomości nie może się temu sprzeciwić, ale w razie wyrządzenia mu szkody może żądać jej naprawienia. Dopiero gdy właściciel gruntu, na którym rośnie drzewo (krzew), nie uczyni tego sam i nie usunie gałęzi i owoców nawet po wezwaniu go do tego przez sąsiada i wyznaczeniu mu stosownego terminu, właściciel nieruchomości sąsiedniej może uczynić to sam (art. 150 zd. 2). Ustawa nie mówi, kto powinien ponieść koszty usunięcia gałęzi lub owoców w tym ostatnim wypadku, nie ulega jednak wątpliwości, że sąsiad może domagać się od właściciela zwrotu poniesionych kosztów, których potrzeba wynikła z bezprawnego naruszenia jego własności. Obcięte gałęzie i zerwane owoce przypadają w takim wypadku właścicielowi nieruchomości sąsiedniej bez obowiązku zwrotu ich wartości.
Termin jest „odpowiedni”, gdy pozostawia wystarczający, w normalnym biegu rzeczy, czas na zorganizowanie potrzebnych czynności i gdy przypada w porze roku, w której obcięcie gałęzi i usunięcie owoców może nastąpić bez obawy o stan drzewa. W razie wyznaczenia terminu nieodpowiedniego, obowiązek właściciela powstaje z nadejściem terminu, w świetle wiedzy ogrodniczej, odpowiedniego.”


Odnośnie odpowiedzialności - na zasadzie winy odpowiadałby właściciel działki, na której jest drzewo.

Link do komentarza
Cytat

Czy sa jakies przepisy co do sadzenia drzew iglastych swierków choinek moj sasiad od mojego ogrodzenia posadzil takie drzewka okolo 0,50m od mojego plotu i bardza duzo co 0,50m
nie wiem czy tak mozna, za jakis czas nic nie bede widziala z okien las bede miala



Chyba mamy grazia18112 tego samego sąsiada icon_biggrin.gif
Nasz nasadził na swojej działce ze 20 świerków, i to całkiem sporych, już prawie dwumetrowych. Tragedii wielkiej nie ma, bo graniczy z nami od strony północno-wschodniej. Poza tym przestawił wspólny płot o 0,5m do swojej granicy tak, że świerki stoją w sumie niby metr od naszej działki. No i z naszym sąsiadem można się dogadać, nawet jest całkiem OK.
Link do komentarza
Cytat

Co Ty masz z tym smrodkiem? icon_lol.gif


no od pieska smrodek

Cytat

W mojej okolicy stosowanie mydła jest już znane od jakiegoś czasu.


a co to mydło....kurcze niby blisko siebie mieszkamy, a u mnie nikt nie stosuje

Cytat

Doświadczenia.


co to, to nie....ja mam wyższe rachunki za wodę niż kolega mhtyla icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

nie no coś ty....już się boję, że mnie zlinczują niektórzy, a po dwóch płytach, to już bym chyba bana dostała icon_biggrin.gif


Kto się odważy? To będzie czysta gra fair play, czyli kto pierwszy ten lepszy icon_lol.gif tylko trza będzie daggulkę delikatnie wyeliminować z gry tak po cichu :plotki: :hahaha2:
Link do komentarza
obudziłam się ja.....chociaż nie jestem właścicielem postu icon_biggrin.gif

Cytat

Kto się odważy? To będzie czysta gra fair play, czyli kto pierwszy ten lepszy icon_lol.gif tylko trza będzie daggulkę delikatnie wyeliminować z gry tak po cichu :plotki: :hahaha2:


myślę, że starczy i dla niej icon_biggrin.gif
ja jedną, Ty drugą, a Daggulka trzecią i jeszcze dwie zostaną icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 3 lata temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • A po co telewizor? Jest przecież taki wynalazek jak PROJEKTOR!!! Za nieduże pieniądze można kupić na takie okazjonalne projekcje (można i za duże pieniądze ) projektor, zabudować tę wnękę, jak radzi retrofood, pod sufitem na tej zabudowie podwiesić nie rzucający się w oczy (na przykład za drewnianą listwą pod belką), rozwijany pilotem na czas projekcji  ekran... nawet o szerokości ponad 2 metry... Po projekcji zwijasz ekran i nie ma po nim wielkiego śladu... To dawałoby obraz do 100"... oto przykład:   https://allegro.pl/oferta/ekran-do-projektora-polautomatyczny-scienny-sufitowy-matowy-bialy-100-229-15142624748?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_rtvagd_pla_pmax&ev_campaign_id=17966335829&gad_source=1&gclid=CjwKCAjw7-SvBhB6EiwAwYdCAT6MuOD7Q1n_xd3_y0bWpy6DugRqb1X2D5zsx6qprZCpIXwDOpGiCBoCYwEQAvD_BwE     I PRZYKŁADOWE projektory z WiFi, BT, z obsługą HDMI... Za 2000 masz stucalowy "telewizor"    
    • a fizyczny podział spadku jest możliwy? jeżeli nie - tylko porozumienie obu stron lub sąd, który może stanąć po Twojej stronie, jeżeli siostra robi co chce, nie pytając współwłaściciela
    • Współwłasność obejmuje wszystko co odziedziczyliśmy po rodzicach ,nie ma jeszcze fizycznego podziału działki ani domu .Postanowieniem sądu nabyliśmy udziały ułamkowe w całości  ,ja mniej siostra więcej .Siostra robi z naszym ogrodem co chce ,nie pytając mnie o zdanie czy zgodę .
    • tylko ogród jest wspólny? w umowie jest tylko mowa o udziałach? decydowanie o sposobie zagospodarowania powinno polegać na zasadzie porozumienia, tu udziały raczej nie mają decydującej roli, ale jak porozumienia nie ma to pozostaje rozstrzygnięcie sądowe, nic innego
    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...