Skocz do zawartości

bibi67

Uczestnik
  • Posty

    1
  • Dołączył

  • Ostatnio

bibi67's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

  1. zibi22 bardzo ciekawe to co piszesz. Ja od pewnego czasu zastanawiam się nad montażem takiej instalacji. Nachodzi mnie jedna firma (Sun-Pro) i namawiają na inwestycję. Oszacowali mi zwrot takiej inwestycji (6 kWh) na 9 lat. Sam koszt inwestycji w systemie net-metering wycenili na 37500 pln ie zapewniają dofinansowanie poprzez WFOŚiGWw z możliwością umorzenia 30% inwestycji. Patrząc na ich wyliczenia wychodzi to nawet atrakcyjnie ale z Twojego postu wynika, że nie uwzględnili (wydaje mi się celowo) kwestii opłat stałych za energię i dlatego z ich wyliczeń wygląda to tak atrakcyjnie. Z tego co piszesz wynika, że jak oddajesz energię to i tak płacisz za tą część oddaną opłaty stałe. Czyli wynika z tego, że jak potem tą energię odbierasz płacisz jeszcze raz za opłaty stałe i stąd stawka za kWh spada do 0,17 pln. Wg Sun-Pro energia jest oddawana w stosunki 1 do 0,8. Czyli przyjmując 0,60pln/kWh dawałoby to 0,48 pln za kWh ale rzeczywiście jak odliczysz opłaty stałem może wyjść już tylko 0,17 pln/kWh i stąd pewnie rzeczywisty zwrot inwestycji jak piszą inni może wynieść nawet 20 lat. Byłbym wdzięczny za info i ewentualne dokładniejsze dane, o których wspominasz. Jakby co mój mail brunon.baran@poczta.onet.pl
×
×
  • Utwórz nowe...