Skocz do zawartości

To ja

Uczestnik
  • Posty

    3
  • Dołączył

  • Ostatnio

To ja's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

  1. Wg artykułu na tym forum https://budujemydom.pl/budowlane-abc/remonty-i-modernizacje/a/10520-remont-wentylacji-po-20-latach-uzytkowania minimalne ilości wymienianego powietrza wg norm są następujące, cytuję: z kuchni z kuchenką: – gazową – 70 m³/h, – elektryczną – 50 m³/h, z łazienki – 50 m³/h, z oddzielnego WC – 30 m³/h, z pomieszczeń pomocniczych bez okna (garderoba, spiżarnia itp.) – 15 m³, z pokoi mieszkalnych, które oddzielają od kuchni lub łazienki więcej niż dwie pary drzwi (albo znajdują się na innej kondygnacji) – 30 m³/h. Zatem w przeciętnym niedużym domu wg typowego projektu można przyjąć minimum 275 m3/h. Ciepło właściwe powietrza to 1000J/kgK. Ponieważ m3 powietrza waży ok. 1,2kg, w przybliżeniu daje to 1200J potrzebne do ogrzania 1m3 powietrza o 1 stopień. Czyli 275m3/h*1200J*20stopniC*24h=158 MJ. 1Kwh=3,6MJ czyli na dobę do wentylacji potrzeba dostarczyć 43,88 Kwh. czyli 5,1 m3 gazu. Zakładam że rekuperator odzyska z tego 45%, straty około 2,8 m3. CND. Masz rację. Jak masz w domu czworo dzieci, chorą teściową w łóżku, 2 bernardyny i cały dzień w domu trwa gotowanie sprzatanie itp i nie masz dostępu do ogrodu to rekuperacja jest ok. Jeśli jednak mieszkasz w 2 osoby, pracujecie i domownicy pojawiają się w domu o 18.00 to nie jest to żadna oszczędność.
  2. Oczywiście po tym jak pomiar oszczędności wykazał straty pierwsze co zrobiłem to zgłosiłem reklamację. Na szczęście projekt instalacji wykonał producent centrali a montaż firma z ich listy. Serwisant z termometrem i nagrzewnicą w ręku udowodnił mi że wszystko działa tak jak powinno. Centrala ma automatyczny bajpas, pomiary temperatur wskazały że odzysk ciepła jest prawidłowy. GWC mam wyposażone w dwa termostaty, na górny i dolny zakres temperatur więc działa również automatycznie przez cały rok, choć w tym wypadku nie ma to znaczenia bo swoje testy zawsze robiłem przy wyłączonym GWC, aby pomiar dotyczył samej wentylacji. Mam wrażenie że źle zrozumiałeś intencję mojej opinii. Ja nie twierdzę że taka instalacja nie działa. Twierdzę tylko że działanie instalacji przez 24h/dobę z np 10-cio krotną wymianą powietrza w całym domu, w porównaniu z niezbędnym wietrzeniem pomieszczeń z których się akurat korzysta w sumie powoduje wzrost zużycia energii. Reasumując rekuperacja o sprawności np 95% służy do zmniejszenia strat ciepła o 47,5%.
  3. Mój dom zużywa zimą, przy średniej temp. dobowej ok. 0 stopni, 7 m3 gazu na dobę przy włączonej wentylacji z rekuperacją na 25% wydajności. W takich samych warunkach pogodowych z wyłączoną wentylacją i przy wietrzeniu tradycyjnym pomieszczeń wg potrzeb (2 osoby) zużywa 4 m3 gazu. Biorąc pod uwagę że w obu przypadkach zużycie gazu zawiera taką samą ilość gazu do celów CWU, w przybliżeniu można przyjąć że oszczędności sięgają 50%. Nie znam się na normach, technologiach, itp, w związku z tym nie posługuje się wyobraźnią tylko odczytami wskazań gazomierza. Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...