Skocz do zawartości

Od czego zależy koszt budowy?


Recommended Posts

Jestem na etapie wybierania projektu i gryzę się z kosztami. Nie bardzo ogarniam temat kosztów, tzn co będzie w budowie droższe, czy kurnik, czy balkon, czy dodatkowy pokój nad garażem. Tzn wiem, że wszystko co dodatkowe zwiększa koszt, ale czy warto rezygnować np z dodatkowego pokoju na dole przez co metraż będzie mniejszy. Czy warto robić zamiast balkonu kurnik? Czy te kwoty będą rzeczywiście dużo mniejsze? Nie ukrywam, że funkcjonalnie chciałbym mieć pokój nad garażem i balkon, ale mógłbym z tych rzeczy od biedy zrezygnować jeśli to będą sporo wyższe koszty

A konkretnie mam 3 projekty. Który wg was będzie najdroższy i dlaczego?

http://hbstudio.pl/projekt;37

http://www.archeton.pl/projekt-domu-zojalux_946_opisogolny

http://www.archeton.pl/projekt-domu-majkab...1187_opisogolny Edytowano przez erol (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Najtańszy będzie ten pierwszy - z uwagi na najmniejszą powierzchnię.


powierzchnia to nie wszystko; liczy się bryła budynku, kształt dachu, układ pomieszczeń, ilość kominów itp.

Ja uważam, że najbardziej funkcjonalny jest projekt Zoja. Po małym tuningu, realizacja będzie zbliżona do kosztów budowy Agatki. Ja zrezygnowałabym z wykuszy, balkonów i jeśli fundusze są mocno ograniczone to również z kominka. Układ sypialni małżeńskiej można by odwrócić tak, by łazienki były obok siebie (wtedy byłby jeden pion, a nie 2).
Link do komentarza
Projekt "Majka" odpada - mały, ciasnawy i za bardzo fikuśny.

"Agatka" jest całkiem niezły.
Jeśli chcesz ciąć koszty, to możesz zrezygnować z garażu (zamiast tego wiata) i strychu nad nim (brak wejścia z klatki schodowej, więc jest mniej funkcjonalny niż ten z Zoji).
Jeśli zechcesz zrezygnować z balkonu zadaszającego wejście do domu, to wówczas trzeba będzie zmienić rozmieszczenie ścianek działowych poddasza i nieco przesunąc też komin od kominka w głąb domu (tańsza wersja: otwór kominowy zacząć dokładnie nad wkładem kominkowym - komin stalowy - brak wyczystki). Dach nad wejściem wysunąć jak w Zoji.
Co jest dobre w tym projekcie: dodatkowy pokój na parterze, łazienki przy/nad kotłownią (jeden pion wod.-kan.).

A może zajrzyj na strony innych pracowni architektonicznych (domy w stylu, horyzont, Z500 itp.) Edytowano przez moniss (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

powierzchnia to nie wszystko; liczy się bryła budynku, kształt dachu, układ pomieszczeń, ilość kominów itp.

Ja uważam, że najbardziej funkcjonalny jest projekt Zoja. Po małym tuningu, realizacja będzie zbliżona do kosztów budowy Agatki. Ja zrezygnowałabym z wykuszy, balkonów i jeśli fundusze są mocno ograniczone to również z kominka. Układ sypialni małżeńskiej można by odwrócić tak, by łazienki były obok siebie (wtedy byłby jeden pion, a nie 2).



dokładnie, dodałbym jeszcze rodzaj i koszt materiałów budowlanych icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Uważam, że powinieneś spojrzeć szerzej na temat kosztów budowy domu i uwzględnić jego eksploatacje. Budując dom z materiałów o lepszych parametrach, zwłaszcza termoizolacyjnych zaoszczędzisz w przyszłości na kosztach ogrzewania, obecnie najlepszym takim materiałem jest beton komórkowy, który dodatkowo bardzo dobrze wpływa na czas budowy ponieważ muruje się z niego bardzo sprawnie a także łatwo w nim wykonywać wszelkie bruzdy instalacyjne itp.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

...Budując dom z materiałów o lepszych parametrach, zwłaszcza termoizolacyjnych zaoszczędzisz w przyszłości na kosztach ogrzewania, obecnie najlepszym takim materiałem jest beton komórkowy, który dodatkowo bardzo dobrze wpływa na czas budowy ponieważ muruje się z niego bardzo sprawnie a także łatwo w nim wykonywać wszelkie bruzdy instalacyjne itp.



Zawsze mnie zastanawiają takie wypowiedzi, bo w sumie - większość z nas buduje się tak po 30-stce, może nawet później, a każdemu mówi się, że dom musi być z jak najlepszych materiałów, wtedy wytrzyma 500 lat etc etc...
Tyle że średnią życia w Polsce mamy zdecydowanie niższą,
więc po co komu dom na tyle lat?
Chyba nie dla prapraprawnuków, którzy i tak będą mieli własną wizję mieszkania, domu, życia?

Koszt budowy zależy od materiałów to fakt, ale czy my aby nie przesadzamy z super jakością tych materiałów?
Mi wystarczy dom na 50 lat plus minus paręicon_smile.gif I koszta budowy niższe.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...