Skocz do zawartości

Ocieplenie podłogi na uzytkowym poddaszu


Recommended Posts

Witam
W projekcie mam 5cm ocieplenia styropianem na użytkowym poddaszu i szlichta cem. 3,5cm (strop teriva, styropian 4cm, filia izolacyjna, szlichta panele). Dach bedzie ocieplony 20cm wełną. Specjalista twierdzi ze jesli nie planuje ogrzewania podłogowego i łazienki na uzytkowym poddaszu lub przewody od kanalizy na gorze ukryłem w stropie to wskazanym by było zrezygnować ze styropanu z trzech powodow:
1. ciepło z dołu bedzie ogrzewało podłoge na gorze a nie bedzie tego ciepła hamować
2. wyższe bedzie poddasze (wysokosc od podłogi do sufitu na poddaszu)
3. niższe koszty (nie trzeba bedzie kupowac styropianu)
Fachowiec twierdzi że dół ogrzewa sufit, ten napotykajac na barierę termiczna w postaci styropianu ucieka na boki w kierunku scian gdzie sie ochładza. Natomiast bez styropianu cieplo przenika do pomieszczen wyżej.
Moje pytanie jest takie: czy jest w tym racja, watpliwosci wzbudza pkt 1. Zwłaszcza ze w zimie te pomieszczenia na uzytkowym poddaszu chce miec zimniejsze niz na dole, bo nie bedzie w nich nikt mieszkał (garderoba, pokój goscinny itp.) wiec kaloryfery beda utrzymywały tylko temperaturę ok 10-15stopni. Co o tej teorii sadzicie czy fachowiec ma rację?
Link do komentarza
Teorie "fachowca" niewiele mają wspólnego z prawami fizyki, choć rzeczywiście przy stropach miedzypietrowych ich ocieplanie nie jest potrzebne. Również przy utrzymywaniu niższej temperatury na poddaszu można zrezygnować z izolacji cieplnej, jednak wtedy należy liczyć się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na ciepło w pomieszczeniach na parterze, ale z kolei mniej ciepła trzeba będzie dostarczać na piętro. Generalnie straty ciepła zależą głownie od izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych i np. wyłączenie jednego pokoju z ogrzewania nie przynosi oszczędności w zużyciu energii.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...