Skocz do zawartości

JALA

Uczestnik
  • Posty

    68
  • Dołączył

  • Ostatnio

JALA's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

  1. no widzisz, ciekawa kwestia, przemyśle gdzie to zamontować i gdzie zrobić dziurę.
  2. a jak się przełącza? Bo rozumiem, że nie ma jakiegoś szczególnego problemu żeby zrobić to np teraz?
  3. też zastanawiałem się nad tym, ale zrezygnowałem, bo w wiekszości okresu w roku temp na dworze jest kilkanaście stopni, w związku z czym powietrze do domu wchodzi np 15 stopni a nie 5 czy 7 - bo taka temp jest pod ziemią....
  4. JALA

    oszczednosci ? - przy pompie ciepla

    albo wezmą podwykonwace w postaci firmy, która zna sie na tym a sami zbiorą skromna priwjze w wysokości 30%
  5. JALA

    oszczednosci ? - przy pompie ciepla

    za 60tyś pompa? ja nie wiem skąd te ceny bierzecie ja mam P.C IVT, model e+, z dodatkowym zbiornikiem 300l na CWU, 800m kolektorów poziomych, mam z jednej pompy CQU i ogrzewanie, i 60tys to mnie to może kosztowało, ale razem z 220m2 ogrzewania podgłogowego...
  6. JALA

    oszczednosci ? - przy pompie ciepla

    Ja mam CWU z PC i nie wiem dlaczego niektórzy z Was sadzą, że jest to jakiś problem...?
  7. Jeśli masz możliwość podłączenia gazu... To jestem w stanie zgodzić się z Tobą. Sam bym zastanowił się 5 razy zanim był kupił PC gdybym miał możliwość podłączenia gazu.
  8. Skarpa wysoko0ści prawie 6 metrówe, nachylenie jakieś 60%, głownie słaba ziemia i skała... planuje u jej stóp dać trawę z rolki ale spływająca ziemia spędza mi sen z powiek... Skała w miare stabilna, ale woda robi swoje - wiadomo a najbardziej własnie chodzi mi o wymywanie gliny i ziemi. A może ktoś słyszał o geokracie? Wygląda dość ciekawie jeśli chodzi o zabezpieczenie, cena nie mała, nawwt 15zl za m2... ale chyba zabezpieczenie lepsze niż geosiatka czy włóknina? Nie wiem jak zachowuje się geowłknina podczas opadów deszczu, przepuszcza całą wodę? Jeśli tak - ziemia i rak będzie wypłókiwana. Geokrata poowinna o wiele więceje jej zatrzymać...
  9. właśnie najbardziej mi chodzi o to, żeby ziemia nie spływała ze skarpy... nachylenie jest dosc spore, skarpa też nie mała... możesz dać przykład jakiejś sprawdzonej geosiatki?
  10. mam licznik dwutaryfowy a zużycie średnio 50 na 50 dlatego dałem średnia 35gr. Mam kolektory poziome 800 metrów ze względu na kamienisty teren. To mój pierwszy sezon, więc budynek świeżo po budowie, nie wiem czy 400zl dla Ciebie dużo czy mało za ogrzewanie, dla mnie to mało, za porównanie mam domy znajomych, którzy maja właśnie olej, gaz propan-butan itp itd... Inna sprawa, u mnie w domu 24h chodzi wentylacja mechaniczna, widziałem domy, które ogrzewane są tanio ale nie wietrzone co skutkuje wiadomo czym. Nie mówię, że Ty nie wietrzysz, nie przeczę, że tyle Cie kosztuje ogrzanie. Jednak jeśli tyle Cie kosztuje ogrzanie podobnej powierzchni domu to gratuluje. Ja wole płacić co 2 miesiące po 800zl niż jednorazowo 3000 już wole niech pieniądze będą na lokacie choćby 5% ale to szczegół./ Nie namawiam nikogo do pompy ciepła, nie twierdze, ze inne rozwiązania są złe. Wszystko jest dla ludzi i każdy wybiera to, co najbardziej mu odpowiada, lub tak mu się wydaje, że mu odpowiada. Odniosłem się tylko i wyłącznie do danych podanych w artykule i zużyciu prądu na poziomie 2000kWh rocznie, co w moim wypadku przy nowym - niewygrzanym domu jest zawyżone co najmniej 2 razy. Ja kiedyś mieszkałem w starym domu, jeszcze po niemiecki, budowany z cegły, ściany grube jak bunkier. Jak raz nagrzałem - mogłem wyjechać na 2 tygodnie i po powrocie było 10-12 stopni w środku zimy... to tak w ramach ciekawostki.
  11. słyszałem, że są też jakieś siatki na skarpy, ktos może coś w tym temacie dodać? zupełnie zielony jestem, w marketach brak informacji i takich produktów...
  12. te 20000 to troche za dużo moim zdaniem.. powierzchnia grzewcza 220m + CWU 300l, ogrzewanie podłogowe, zużycie zależy oczywiście od miesiąca... im wcześniejsze miesiące (wrzesień, październik) dolne źródło ma jeszcze sporo ciepła... reasumując, zużycie KW (nie mam przed sobą dokładnie wyliczeń) miesiące: wrzesień, październik - ok 650kWh.miesiąc, listopad, grudzień, styczeń ok 1300kWh, luty około 1200kWh w marcu na oko będzie ok 1000kWh co daje nam jakieś 7400kWh (powiedzmy 8000kWh). W innych miesiącach działa tylko CWU, w dodatku dolne źródło nabiera mocy (w lecie 300l cwu pobór ok 130kWh miesięcznie). Więc sezon grzewczy 220m2, temp 22stopnie, ogrzewanie podłogowe, + 300l CWU daje nam zużycie ok 8000kWh, licznik dwutaryfowy, zużycie średnio prądu 50 na 50, co daje średnia cenę kW coś chyba ok 35 groszy... 8000 x 0,35 = 2800/7 miesięcy grzewcze = 400zl miesięcznie/220m2 = ok 1,8zl za metr kwadratowy... Ogrzewanie mieszkania z ciepłowni kosztuje X razy więcej za m2, do tego mamy CWU i 100% automatyczny system, bez konieczności przeznaczania pomieszczenia na piec, opał, bez brudzenia, palenia, spędzania przy tym czasu, pilnowania, pamiętania... Ot raz się ustawia i tyle. A zima też nie była łaskawa, długo było poniżej -20stopni. To moja pierwsza zima i też trochę się bałem. Zaznaczam, że nie używam żadnego dodatkowego ogrzewania, w kominku napaliłem może z 5 razy dla klimatu
  13. A ktoś wie jaka folie używa sie na skarpy? Ma dość spore nachylenie i chciałbym położyć na niej folie żeby nie wypłukiwało mi ziemi podczas opadów i ew w foli zrobić otwory w które wsadzę rośliny...
  14. o warunki zabudpowy wystepuje sie w przypadku gdy nie ma planu... moze mozna wystapic o zmiane planu czy przeznaczenia gruntu ale tutaj pewnosci nie mam jak to wyglada technicznie.
  15. tez mam ITV i jestem bardzo zadowlony a co do tych osob, ktorzy maja 15 stopni i firmy, ktora to montowala to wnioski sa proste. To tak jak oddasz mercedesa S klasse to byle jakiego serwisu zeby zrobil Ci prxzeglad okresowy. Byle jakis serwis tak zrobi, ze auto stanie Ci 500km od domu - czy wtedy powiesz, ze mercedes S klasse to kupa zlomu? Czy bedzies winil firme, ktora robila przeglad okresowy? Tak samo z ta firma, pozysaje wspolczuc znajomym, ze trafili na firme ktora zupelnie olala klienta i nie dostosowala PC do jego warunkow, lub wrecz nie wybila im jej z glowy jesli no mieli wczesniej zalozone kaloryfery na scianach, bo jak wszm i wobec wiadomo, PC spelni swoja role przy podlogowce...
×
×
  • Utwórz nowe...