Skocz do zawartości

Etka

Uczestnik
  • Posty

    578
  • Dołączył

  • Ostatnio

  • Dni najlepszy

    4

Etka last won the day on grudnia 17 2013

Etka had the most liked content!

Aktyw

  • Punkty pozostałe
    124

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

Etka's Achievements

Aktywny

Aktywny (3/4)

16

Reputacja

  1. Jeśli ktoś czuje się na siłach, ma poczucie, że poradzi sobie z tematem to niech próbuje. Ja odradzam. Żałuję, że nie kupiłam projektu ogrodu, bo kosztowało mnie to dziesięć razy więcej pracy i efekt jest średnio zadawalający. Profesjonalny projekt ale taki naprawdę ze wszystkim oświetleniem, nawodnieniem, małą architekturą dla ogrodu 10 arowego kosztuje ok.3000zł i tak naprawdę jest to niewiele patrząc na koszty budowy. A ogród jest ważny, żaden nawet naładniejszy dom nie będzie wyglądał ciekawie jeśli zieleń wokół niego nie będzie uporządkowana. Ja sobie nie zdawałam z tego sprawy, kupowałam rośliny z przypadku, sadziłam tak jak mi sie wydawało, że będzie dobrze i efekt jest taki, że co jesień jest wielkie przesadzanie, bo za gęsto wsadziłam, urosło, zasłania to co z tyłu. Po przesadzaniu część roślin się nie przyjmuje. Ogród wbrew pozorom szybko rośnie. Mój ogród: http://www.ogrodowisko.pl/watek/4857-u-etki
  2. Wydaje mi się, że jest to niemożliwe. Wniosek jest sprawdzony, skorygowany, pieniądze wypłacone i schowany do archiwum. Miałeś takie doświadczenie, że trzeba było zwrócić z odsetkami?
  3. Ustawowo cztery miesiące trzeba czekać, ale zdarza się, że wcześniej oddadzą. Nie wszyscy wystąpią o zwrot, więc i tak są do przodu.
  4. W tym roku u mnie cebulowe już na wierzchu, a zimy jeszce nie było
  5. Spokojnie. Po zrobieniu korekty, kasę wypłacą w ciągu paru dni. Złożyłeś we wrześniu, ustawowo jest 4-miesiące, to chyba już.
  6. Twój urząd skarbowy ma rację (za wyjątkiem tych 20-tu wniosków, max.mogło być 5, bo limit był 5-letni). Faktury z 2012 można rozliczyć do końca 2018 r. Znajomy, albo źle zrozumiał, albo rzeczywiście został źle poinformowany. Niestety tak.
  7. Winna jestem sprostowanie. Tak miało być (jak powyżej) jeszcze kilka miesięcy temu. Śledziłam temat uważnie. Niestety tak nie jest. Można będzie odliczyć Vat tylko od materiałów zakupionych do końca roku.
  8. 5%? Nieźle. Średni zwrot z domku ok.170m2 budowany systemem gospodarczym w średniej półce cenowej bez wodotrysków to ok.20-23 tys. Ja korzystam z tego: http://www.podatki.biz/zwrot/
  9. Zadzwoń do urzedu i zapytaj. Takie ważniejsze rzeczy na które jest gwarancja to raczej trzeba mieć, więc lepiej skserować i oryginał zachować. A takie duperele jak srubki za 5 dych to po co przechowywać? Na pewno urząd nie bedzie miał nic przeciwko temu, że dostanie oryginały zamiast ksera.
  10. śruby wpisz powinny wejść rozumiem, że to siatka z włókna szklanego? To niestety nie wchodzi brama nie wchodzi z choćby tego powodu, że zwrot dotyczy materiałów związanych z budową domu, a nie z "urządzeniem" infrastruktury wokół niego. żadne ogrodzenie, żaden bruk. Mało tego klinkier kupiony na komin odliczysz, klinkier kupiony na ogrodzenie juz nie wchodzi do odliczenia. Farby zawsze były 22%- żadne farby nie wchodzą do odliczenia, podobnie jak grunty i drewnochrony
  11. Generalnie jest tak, że symbol ex przy symbolu danego grupowania PKWIU oznacza wyłączenie -tego odliczyc nie można.To co wytłuściłeś to rozumiem, że to jest rozdzielnia. I z tą rozdzielnią jest różnie. Chciałabym również uprzedzić, że w różnych urzędach jest różnie, o czym sie juz nie raz przekonałam. Są materiały budowlane, które w jednych urzędach są uznawane a w innych nie. Podobnie z rozdzielnią, w moim osobistym urzędzie uznali tą rozdzielnie. Urzędniczka kazała mi napisać oświadczenie, że jest ona wraz z wyposażaniem zainstalowana w budynku mieszkalnym, co mnie mocno zdziwiło, bo niby gdzie miałaby być zainstalowana? U moich znajomych, którym robiłam wniosek rozdzielnie wykreślili. Gra warta świeczki, bo to dość drogi sprzęt. Generalnie zasada jest taka, jeśli nie masz pewności czy można odliczyć, czy tez nie można to i tak należy wpiac na wniosek. Ulga jest super, nie wypłacą kasy dopóki nie sprawdzą zasadności odliczenia. Nikt nie zapuka do drzwi za pięć lat i powie, że trzeba oddać razem z odsetkami (jak w przypadku ulg w PIT) Nie ma żadnych konsekwencji za wpisanie materiałów, które nie podlegaja odliczeniu. Urzędnik poprawia, a podatnik stawia parafkę przy poprawionej pozycji.
  12. Koniecznie złóż wniosek w tym roku i nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. 2013 jest ostatnim rokiem ulgi, będziesz mógł z niej korzystać przez kolejne 4 lata, pod warunkiem że w 2013 rozpoczniesz odliczanie. Z tym osprzętem to kiepsko. Z elektryki niewiele wchodzi, właściwie to tylko kable (te do gniazdek i te do oświetlenia i kabel doprawdzający prąd do budynku)
  13. A w mojej pryzmie zalęgły się pędraki. Kompost juz jest fajny, dobrze przerobiony, ładnie pachnie, ale tego dziadostwa jest sporo. I nie wiem skąd ono sie tam wzięło. Myslałam, żeby kupic Dursban i wytruć, ale ostatecznie zrezygnowałam. Obawiam się, że mimo trucia przeniose jaja larw do ogrodu i dopiero narobie sobie kłopotu. Może za mało wapna sypałam. Trzeba sypać.
  14. Fachowcem nie jestem, ale mam tynki cementowo wapienne kładzione tradycyjnie. Czyli kupiłam piasek wapno, tynkarz mieszał, tachał na górę, zacierał i gładził. Idealnie gładkie nie są, ale mi sie podobają. Mieszkamy juz prawie dwa lata i nigdzie nie mam żadnego odprysku, ani pęknięcia. Moi znajomi, którzy mają tynki gipsowe, to juz właściwie remontowali i uzupełniali poobtłukiwane ściany. Druga sprawa, że mam strop monoltyczny i tynki na nim nie pekają tak jak na tervie. Ja polecam cementowo wapienne. Upss, nie dojrzałam wcześniej, że to dział ogłoszeń.
×
×
  • Utwórz nowe...