Skocz do zawartości

7tonik

Uczestnik
  • Posty

    5
  • Dołączył

  • Ostatnio

7tonik's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

  1. Nie chcałbym budować domu, w którym można zaoszczędzić na ogrzewaniu 6,8 tys. zł rocznie, chyba, że oszczędniości to 80 % całej kwoty A co do polemiki z TB, to też pudło.On proponuje sciany i sufity z waty, więc bezwładność jest bardzo mała. Przy takim podejściu grzejniki niecentralne mają nawet sens. Dodatkowo elektroniczne sterowanie powoduje, że utrzymuje się dokładnie zadana temperatura, a nie jak w tradycyjnych w kilkustopniowym przedziale. Ja nie chciałbym mieszkać w takim domu, ale jeśli komuś to odpowiada, to oszczedności tam mogą być faktycznie znaczne. Oczywiście warunkiem egzystencji w takim domu jest bezwzględnie wentylacja mechaniczna.
  2. Tutaj była opisywana Pompa ciepła powietrze-woda. to rozwiązanie jest znacznie tańsze. Montuje się tak jak klimatyzator. Nie potrzeba odwiertów, wykopów itp. Co do ostatniego postu, to ja jestem przykładem inwestora, który wybudował opierając się przeważnie na analizie forów. Budowałem w 2007 roku. Nie powiem, próbowałem znaleźć fachowca, który dostosowałby projekt do moich wymagań i zaproponował odpowiednie rozwiązania. Ale niestety nie udało mi się. Na hasło Pompa ciepła padało pytanie ogrzewanie geotermalne? Gdy już ktoś wiedział co to pompa ciepła, to padało zaraz stwierdzenie pompa powietrzna? to nie dla naszego klimatu. Na hasło wentylacja mechaniczna zaraz kontara tak nie wolno, co jak wyłączą prąd? Na ścianę 20 cm styropianu? ale przecież powyżej 10 cm to już nic nie daje. I tak na każdym kroku. Znalazłem więc architekta i kierownika budowy, który zrobił adaptację projektu wg moich przemyśleń (m. in. na podstawie forów ). Oprócz stanu surowego i dachu reszte wykonałem własnoręcznie -łącznie z ociepleniem, instalacją grzewczą (za wyjątkiem podłączeń chłodniczych pompy ciepła). Przy opisywanej tutaj Althermie zużycie na ogrzewanie razem z ciepłą wodą wyszło mi za cały sezon 5000 kWh. Może jestem wyjątkiem potwierdzającym regułę, ale jestem zadowolony z przyjętych rozwiązań. Fakt, że błędy też były, ale małego formatu. Najpoważniejszy, to ocieplenie podłogi w garażu, w którym jest utrzymywana temp. 10C. Tutaj nieocieplona podłoga byłaby grzejnikiem, a latem klimatyzacją.
  3. Będzie ciężko. Jesli liczysz w większosci na robociznę zewnętrzną, to na pewno się nie wyrobisz w tej cenie.
  4. Dla uczciwości należałoby poinformować, że autor cytowanego w pierwszym poście artykułu jest właścicielem firmy BeZet (dziwnym trafem zachwalanej w nastepnych postach ), która instaluje Althermy. Nie neguje to oczywiście faktu, że jest to dobre rozwiązanie, ale dla domów naprawde bardzo dobrze ocieplonych z małym zapotrzebowaniem na ciepło. A to dlatego, że przy dużych mrozach (gdy tego ciepła potrzeba więcej) Pompa powietrzna ma znacznie mniejszą wydajność. Dla przykładu dla pompy 8kW (tyle jest przy +7C) jej faktyczna wydajnośc przy dużych mrozach może spaść np. do 5kW, a przy ekstremalnych warunkach może i do 4kW lub niżej. Wtedy jednak załącza się grzałka elektryczna, która uzupełnia niedobór mocy. A co do porównania do gazu. Szacuje się, że przy podstawowej taryfie koszty grzania PC powietrzną są porównywalne z ogrzewaniem gazowym ziemnym. Jednak, przy Pompie Ciepła i dobrze zaprojektowanej podłogówce mamy duże szanse grzać wyłącznie w tańszej taryfie lub w wiekszości w tej taryfie. I wtedy koszty znacznie spadają
  5. O winie nowego właściciela nie może być mowy. Jak było już wspomniane remont niezgodny ze sztuką budowlaną wykończył domek. Też sądzę, że nie jest jednoznaczne, że poprzedni właściciele mieli swiadomość efektów takiego remontu. Mogli nie wiedzieć, że domu bez izolacji poziomej i bez wentylacji nie ociepla się z zewnątrz styropianem (nawet nie wolno tynkować) i nie zakłada się szczelnych okien i drzwi. Jak powiedział Adam takie domy musza pozostać nieszczelne. Remont wygenerował wady, które były niewidoczne dla laika w czasie kupna. Ale jeśli nawet poprzedni właściciele nie znali efektu jakie przyniesie remont, to oni ponoszą winę za te wady i tego trzeba się trzymać.
×
×
  • Utwórz nowe...